„Když začnu od přírody, která se nedá ničím ovlivnit, oba dny bylo nádherné počasí. Lidé určitě za ty dva roky byli nesmírně natěšení, že se po tak dlouhé pauze takto zase mohli takto sejít. Dostala jsem neskutečný počet zpráv, v kterých děkovali a těšili se, jak to hezky vyšlo. Já zase všem děkuji za takovou přízeň,“ uvedla organizátorka trhů Jolana S. Izbická.

Jakýsi nultý ročník trhů proběhl už v roce 1997, kdy se v Berouně původní hrnčířské trhy konaly vždy na podzim v rámci Dnů evropského dědictví. „Tohle byl takový nápad mého tatínka, berounského rodáka a výtvarníka Vladimíra Izbického. Hodně jsme jezdili na trhy do německého Dießenu či rakouského Gmundenu, kde nás to velmi inspirovalo,“ vzpomíná Izbická. 

Tehdy v Česku nebávalo vůbec zvykem s keramikou na trh vyrazit. „Takže si pamatuji, jak to tenkrát nebylo zaběhlé, jak tatínek jezdil po těch keramicích a zval je. Všichni si tehdy klepali na čelo, co by dělali na nějakým trhu, když například dělá dvoumetrový džbán,“ směje se Izbická.

V Berouně se poprvé sešlo kolem 70 vystavovatelů, aby na náměstí své výrobky představili. Už tento první ročník získal velké obliby, s kterou postupně rostl zájem jak od výrobců, tak i návštěvníků. „No a právě pro velký zájem, a protože já i táta máme rádi užitné řemeslo, jsme se rozhodli udělat v květnu ještě jedny trhy, které by se věnovali právě užitému uměleckému řemeslu. To bylo v roce 2002," přiblížila historii Izbická.

Nyní do Berouna jezdí několik stovek výrobců, a to jak z české republiky, tak i ze zahraničí. „Protože jsou trhy rozděleny do těchto tří termínů, povedlo se nám prostor náměstí hezky provzdušnit. Takže o víkendu tu byly necelé dvě stovky vystavovatelů. Bylo tak více místa, takže si lidé mohli více všímat tvorby, která byla mimochodem neuvěřitelná,“ podotkla Izbická.

Druhá část jarních trhů se uskuteční o víkendu 11. a 12. června, která bude taktéž věnována drátenickému řemeslu. Za měsíc se zájemci mohou znovu těšit nejen na české a moravské keramiky, ale také maďarské či španělské a slovenské tvůrce.

„A samozřejmě zveme i na trhy v září, kdy se oslavuje evropské společenství. Moc ráda bych zároveň touto cestou poděkovala celému týmu pořadatelů a zdravotníků a vůbec všem, kteří se trzích podíleli. A také děkujeme vedení města za velkou podporu," dodává Izbická.