„Tak jako se rodí život, zrodila se i tato krásná svěží mladá vína,“ bylo motto čtvrteční akce, která oslavila příchod svatého Martina. „Jsem moc rád, že lidi přišli, že ani v této těžší době nemají obavu. Zároveň se snažíme dodržet tradici – ať už je to pondělí, sobota či čtvrtek, jak je tomu letos, vždycky akci pořádáme 11. listopadu na svatého Martina,“ uvedl organizátor Richard Kolek, který je zároveň členem Karlštejnského kulturního sdružení, jež akci zaštítilo.

Tradice se dodržuje, i co se týče lokálního vína. „I když Výzkumná stanice vinařská Karlštejn svatomartinské vína nedělá, lahev, kterou otvíráme jako první, je vždy mladé karlštejnské víno. Takže pokaždé šéfa vinice Zdeňka Beneše poprosím, jestli by na první přípitek poskytl lahvinku, dvě. Protože se letos sklízelo pozdě, víno ještě nebylo filtrované, šlo ale o velmi voňavé a chutné víno z odrůdy Müller Thurgau,“ popsal první ochutnávku vinař. V nabídce byla samozřejmě i svatomartinská vína.

K setkání milovníků vína zahrála cimbálová skupina Žandár z Prahy, která k příležitosti oslav svatého Martina na Karlštejnu vystoupila již po šesté. „Máme je moc rádi. Krom krásných moravský lidových písniček, které k vínu samozřejmě patří, kluci zahrají i na přání – uslyšíte od nich například Škoda lásky či skladby od Metalliky,“ dodal Kolek.