Společnosti Akeso, která nemocnici vlastní, oznámila záměr už loni v březnu. Stavět se začalo na konci srpna, kdy byly zahájeny výkopové práce. Patrné změny jsou vidět až nyní, kdy se na stavbě objevily tři obrovské jeřáby.

V novém pavilonu by měly být využívány i inovativní léčebné metody. Pracoviště se proto dimenzují tak, aby byla připravena nejen na horké novinky v diagnostice a léčbě širokého spektra onemocnění, ale pracují rovněž s výhledem na technologie, o kterých se dnes na odborných lékařských fórech zatím jen mluví.

„Zcela jistě chceme být připraveni na bouřlivý rozvoj robotické chirurgie, intervenčních metod či miniinvazivních zákroků,“ konstatoval náměstek pro léčebnou péči holdingu Akeso Marek Janka, podle kterého je hořovický projekt unikátním dílem, které v současnosti nemá v Evropě obdoby.

Přeměna během několika hodin

Pokud by udeřila další vlna pandemie, pavilon se změní v infekční oddělení během pouhých několika hodin. Celý proces bude probíhat ve třech fázích, které se spustí v závislosti na aktuální situaci a počtu nakažených.

„V první fázi se pro infekční pacienty vyhradí část urgentního příjmu a dvě patra se standardními i intenzivními lůžky. Tato pracoviště budou propojena vlastní vertikálou s výtahy, která umožní izolovaný pohyb pacientů, personálu, zdravotního materiálu, odpadů a podobně. Ve zbylých prostorách pak bude dále poskytována standardní akutní i plánované péče,“ přiblížil náměstek pro léčebnou péči holdingu Akeso Marek Janka.

„Ve druhé fázi se nová budova po kompletním odpojení od budovy původní stává samostatným izolovaným infekčním pracovištěm. Při extrémně kritickém vývoji nastane fáze třetí, při které se infekčním pracovištěm stane celá nemocnice,“ dodal.

Hotovo má být do tří let

Očekávané náklady na výstavbu jsou kolem 2,5 miliardy korun. Základem financování je vlastní zisk holdingu, který by měly doplnit bankovní úvěry. Hotovo by mělo být v roce 2025. „Protože projekt nemocnice přesahuje regionální významnost, budeme se samozřejmě chtít ucházet o nějakou formu veřejného spolufinancování, ať už v rámci České republiky, nebo na evropské úrovni,“ dodal Janka.