Členové zahrádkářů v čele s dlouholetým předsedou Pavlem Bláhou se sešli, aby si společně připomněli 65. výročí od založení Českého zahrádkářského svazu. Setkání navazovalo na tradiční výstavu, kterou některé místní členky se zápalem každoročně připravovaly po dobu devíti let. Místní výstavy byly vždy nápaditě aranžovány a mezi návštěvníky velmi oblíbené, zejména pro jejich různé tematické zaměření. Například jako Staročeské Vánoce, Poklady z půdy nebo Retro výstava.

Kávový lógr vyhovuje i žížalám, které se do něj zavrtají, a provzdušní tak půdu
Hnojivo, které dělá s trávníkem zázraky. Vyzkoušejte lógr z kávy

Vzhledem k nepříznivému počasí se setkání konalo v místní restauraci s venkovní expozicí, kde byly k vidění ukázky zahrádkářských výpěstků zeleniny, ovoce i květin. Krásnou podívanou pak byly bonsaje nebo okrasné kopřivy, které si sama i ze zahraničních semínek pěstuje Miluška Hejduk. Doma jich má na 120 druhů, jejich život končí s prvními mrazíky a nový život začíná setím už v lednu.

Pro děti byly připraveny omalovánky či pexeso. Dospělí návštěvníci si zase mohli odnést zdarma různá semena zeleniny nebo si zakoupit sazeničky květin. Ani chladné počasí a nepřestávající déšť neodradil návštěvníky, kteří se sem přišli potěšit, což udělalo organizátorům radost.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Na historii spolku vzpomněl předseda a jeden ze zakládajících členů ZO ČZS v Libomyšli Pavel Bláha. Psal se rok 1985, v té době pracoval na dráze a místní spolupracovníci přišli s nápadem, že by měli rádi své zahrádky. Podařilo se sehnat vyřazené železniční vagony, pronajmout pozemek v Želkovicích, a tak vznikla zahrádkářská osada. Jejími zakládajícími členkami byly také Zdena Frýdlová a Marie Smetanová. V roce 1989 byl ovšem pozemek vrácen v restituci, a tak se museli všichni svých zahrádek vzdát. V té době koupili pozemek v Libomyšli, na nové místo přestěhovali i vagóny. Dnes jsou téměř všechny vagóny přestavěny na chatičky a málo kdo by poznal, že původně jezdili po kolejích.

Nyní má místní organizace 31 členů. Většina se jich v sobotním odpoledni sešla k přátelskému posezení. Zdejší aktivní členové se také starají o místní pomníky, upravují okolí a zajišťují květiny.