Že to není možné? Ale ano, je. Stačí k tomu menší úplatek jednoduchým či sociálně slabým lidem. Podvodníci cílí na osoby, jež si zoufale potřebují přivydělat. Sází u této skupiny lidí na bolavé místo a většinou jim to vyjde. Vědí, že tito lidé za pár stokorun udělají vše, co se po nich vyžaduje.

Také čtěte: Inkluze znamená více peněz, ale i rizika

Zaplatí jim za to, že si v bankách otevřou účet a přenechají jim ho k užívání. S účtem už potom disponuje pouze neznámý pachatel. „Ten si při zakládání účtu zároveň pořídí kopii dokladu totožnosti zneužité osoby," uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Podvodníci pak jménem nic netušících lidí čerpají půjčky, které nesplácejí. Nebo prostřednictvím internetu nabízejí zboží, které si nechají zaplatit na účet vedený na zneužitou osobní identitu, ale zákazníkovi, který za zboží zaplatil, už nic nepošlou.

Berounští policisté z oddělení hospodářské kriminality v současné době řeší několik případů zneužití osobní identity k podvodu. Konkrétně k uzavření půjčky.

„Poškozeným jsou úvěrové společnosti, které poskytují půjčky aniž by si mnohdy nechaly předložit doklady totožnosti. Nebo jim na poskytnutí finančního úvěru stačí pouhá kopie takového dokladu. Zřízení takové půjčky probíhá pouze přes internetovou a emailovou komunikaci," vysvětlila Marcela Pučelíková.

Poškozenými se nestávají lidé, ale úvěrové společnosti

Pro zkušené podvodníky je uzavření půjčky prostřednictvím internetu hračka. Dojde k tomu většinou během stejného dne, ve kterém jim někdo za úplatu přenechal svůj účet v bance. V ten den podvodníci okamžitě zkontaktují prostřednictvím emailové komunikace několik úvěrových společností a zřídí si u nich půjčky. Peníze z půjček pak putují na výše uvedený účet na cizí jméno.

Z tohoto účtu jsou pak peníze převáděny na tzv. anonymní účty, a to takovým způsobem, aby nebylo možné zjistit jejich majitele. Často i do zahraničí. „Mnohdy dochází i k tomu, že pachatel změní na okopírovaném dokladu totožnosti rodné číslo, aby při následném ověřování, zda se nejedná o zadlužené osoby, nebylo možné podobné informace zjistit," vysvětlila policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Poškozenými se v těchto případech nestávají lidé, jejichž identitu podvodníci využili, ale úvěrové společnosti. Pachatel je úmyslně uvedl v omyl. Otevřel si u nich na cizí jméno půjčku, kterou nikdo nesplácí. Osoba, na kterou byla vystavena, a na jejíž jméno byl v bance zřízen účet, o ničem neví.

„Ten, kdo se nechá přesvědčit k tomu, aby si založil účet a zaúplatu ho někomu přenechal, se vystavuje možnosti trestního stíhání za legalizaci výnosů z trestné činnosti, z nedbalosti. Za to jí v případě odsouzení hrozí až roční trest odnětí svobody," upozornila Marcela Pučelíková.

Ke zneužití osobních údajů pro sjednání úvěru, může dojít i v okamžiku, kdy lidé svůj doklad totožnosti ztratí anebo jim je odcizen. Proto by měli ztrátu dokladu okamžitě oznámit na příslušném městském úřadu. V případě odcizení na policii. Člověk, který ztrátu nebo odcizení občanského průkazu oznámil, už nebude vystaven nepříjemnostem spojeným s následným vyšetřováním zmiňovaných úvěrových podvodů. Pro zkušené podvodníky není problém získat občanské průkazy i jiným způsobem.

Nepřehlédněte: Okradení prodejci už policii mnohdy ani nevolají

„Hledala jsem práci a odpověděla na inzerát na internetu. Jednalo se o práci doma. Během pár dnů mě písemně zkontaktovala paní a chtěla, abych jí kvůli dohodě o provedení práce poslala oboustranné kopie občanského průkazu a číslo účtu, kam mi budou posílat výdělek. Nevím proč, ale nelíbilo se mi to. Nechtělo se mi někomu cizímu posílat občanku. Myslela jsem, že se sejdeme osobně. Tak jsem jí požadované údaje neposlala," uvedla Mirka Veselá z Berouna.