Více než sedm tisíc lidí porušilo v roce 2007 léčebný režim a čekal je za to postih v podobě snížení nebo úplného odebrání nemocenské. Kromě toho může pracovník České správy sociálního zabezpečení ukončit pracovní neschopnost, a to v případě, že z lékařského hlediska není důvod pro její další trvání. Kolik lidí v tomto případě podvádělo na Berounsku a Hořovicku?

Počet provedených kontrol na Berounsku a Hořovicku činil v minulém roce 2453, což bylo o 670 více než v roce 2006. Přesto, že pracovníci České správy sociálního zabezpečení provedli mnohem větší množství kontrol, počet postihů klesl téměř o polovinu. Zatímco v roce 2006 bylo 41 postihů, v minulém roce jich bylo jen 24. Stejné je to i s počty ukončených pracovních neschopností, které z osmi klesly na pouhé tři.

Odborníci se shodují, že lidem se v dnešní době již nevyplatí být na nemocenské. I proto klesá počet těch, kteří by léčebný režim porušili. Přesto se však najdou případy, kdy dojde k porušení pracovní neschopnosti – a obhajoby hříšníků bývají často kuriózní. „Nejčastěji se jedná o to, že lidé nejsou během kontroly v místě, kde by se měli podle tak zvané neschopenky zdržovat, a přitom nebyli ani na lékařském vyšetření,“ sdělila ředitelka odboru komunikace České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová. Lidé se nejčastěji vymlouvají na to, že tvrdě spali, neslyšeli zvonek, protože si vzali více utišujících léků, poslouchali hudbu se sluchátky na uších, dívali se na televizi, sprchovali se, byli nakoupit, byli v sušárně nebo na půdě či jim zvoní slabě znonek.