Pohlednice z minulosti: Počapelský kostel je barokní dominantou Králova Dvora
/FOTOGALERIE/ Zděný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Počaplech stojí na návrší nad obcí a je obklopen hřbitovem. Za krásnou barokní stavbu vděčí Králův Dvůr pravděpodobně poslednímu hejtmanovi panství Bedřichu Kyrpalovi. Ten vyhověl naléhání věřících a na místě zchátralého dřevěného kostelíka nechal v roce 1730 vybudovat nový vrcholně barokní zděný kostel.
Nový kostel, na jehož výstavbě se podíleli téměř všichni obyvatelé panství, podle všeho vznikl na základě plánů vynikajícího architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Jeho stavba byla dokončena v roce 1733, kdy byl slavnostně vysvěcen. O šest let později pro něj zvonařský mistr Dittrich z Prahy ulil dva zvony.
Až do roku 1785 počapelský kostel patřil pod berounskou farnost. Svého osamostatnění se dočkal v rámci Josefínských reforem. 24. října 1785 byla na Králodvorsku zřízena samostatná lokálie v čele s páterem Tadeášem Štikou. Vlastního faráře se ale obyvatelé Počapel dočkali až v roce 1789.
Krypta kostela Nanebevzetí Panny Marie skrývá pozůstatky některých bývalých majitelů okolních vesnic. Náhrobky objevené při rekonstrukci podlahy v roce 1888 upozorňují na poslední místo odpočinku Kateřiny Ottové ze Svárova. Je zde uložen také Jáchym Otta z Losu a na Vinařicích, který zemřel v roce 1687.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie patří mezi hodnotné památky v Králově Dvoře. Severně od kostela stojí při zdi márnice, východně od ní je u nároží hřbitova socha sv. Jana Nepomuckého. Jižně od kostela se nachází skupina kvalitních litinových náhrobků z 2. poloviny 19. století. Jedná se převážně o kříže pocházející z komárovské huti. Jižně od předsíně je umístěn náhrobek J. Macháčka v podobě litinového baldachýnu. Při přechodu lodě a presbytáře narazíte na náhrobek A. Březiny, který má podobu litinové vázy na podstavci s trojúhelnou základnou.
Při kostele, jižně od přechodu lodi a presbytáře, je v zemi vsazena kvalitní litinová náhrobní deska Rudolfa Müllera. Pravoúhlý presbytář je stejně vysoký jako loď se zaoblenými rohy, která je napojena na věž stojící v průčelí.
Do kostela se vchází prostornou a přívětivou síní umístěnou pod věží. Kněžiště má plackovou klenbu. Na oltáři je vysoký, plochý, nahoře barokně vykrojený nástavec a na něm krucifix. V pozadí na zdi presbytáře je do bývalého okenního výklenku s barokní formou a rámem vsazen pěkný na plátně malovaný barokní obraz Panny Marie, která klečí na oblacích a nesou ji andělé. Z pravé strany se k ní sklání Kristus a shora s oblaků žehná Bůh Otec. Vnitřní zařízení pochází z konce 18. století.
Loď má plochý strop s oblamovaným štukovým rámcem. V rozích po stranách vítězného oblouku jsou umístěny rokokové boční oltáře malované roku 1886 J. Heřmanem. Oltář sv. Isidora z Madridu (světec z přelomu 11. a 12. století, patron zemědělců, dělníků a manželů) a oltář sv. Jana Nepomuckého (patron Čech, který žil ve 14. století).
V roce 1903 daroval světící biskup Krásl kostelu novou křtitelnici, a to proto, že se v Králově Dvoře v roce 1844 narodil a v počápelském kostele byl pokřtěn. V roce 1905 byl kostel opraven a v roce 2006 osazen zvony. Současně došlo k opravě jejich obslužného mechanismu.