Většina pozůstalých kvůli změnám DPH a zrušení jednorázové finančí dávky, kterou stát přispíval na pohřebné, přijde o pětitisícový příspěvek. „Je to hrozné, co nás od ledna postihlo. Já už pomalu ani nejím. Je mi sedmdesát let. Celý život jsem pracovala a můj důchod je jen 6900 čistého. Čtyři tisíce zaplatím za byt a na ostatní mi zbývají necelé tři tisíce. Od začátku roku už jsem zaplatila 600 korun za léky. Protože mám anginu pektoris, nemám šanci si ani přivydělat. Od pondělí jím jen vařenou rýži, abych vydržela do důchodu. Jak mám našetřit 15 000 na svůj pohřeb,“ postěžovala si Estela Vernerová z Berouna.

Průměrný pohřeb vychází zhruba na 12 000 až 15 000 korun. Pohřeb bez obřadu stojí kolem 7000 korun. Většina pohřebních služeb ale plánuje, že ceny pohřbů kvůli navýšení DPH a zdražení energií zvýší.

Zrušení státního příspěvku na pohřebné přinese finanční problémy nejen mnohým pozůstalým, ale i samotným pohřebním službám, které se nyní obávají velkého nárůstu dlužníků. „Když odvezeme mrtvého, spoléháme na domluvu s pozůstalými, že naše firma pro ně zajistí pohřeb. Někdy se ale bohužel stane, že nebožtíka odvezeme, uložíme v chladícím boxu, ale pozůstalý se již neobjeví. Pak jsme nuceni pohřeb vypravit my na naše náklady,“ uvedla Jaroslava Filecová z berounského pohřebního ústavu.

V loňském roce se pohřebním službám a v některých případech i obcím v takové situaci snížily náklady díky pětitisícovému státnímu příspěvku. S tím ale už v letošním roce nemohou počítat. „Asi i budeme muset už před odvozem nebožtíka sepsat smlouvu,“ zvažuje Filecová.

 

ANKETA NA TÉMA: Co říkáte zrušení pohřebného?

Vojta Pelšán
25 let

Není to dobrý krok. Myslím si, že starým lidem způsobí problémy a 〜〜nebudou na pohřeb mít peníze. Já zatím umřít nehodlám, tak si v dohledné době na pohřeb šetřit nebudu.

Marie Veselá
54 let

Podle mne je to špatné. Kvůli tomu bude mít problémy spousta starých lidí a i mladých. Těm chybějí peníze na bydlení i malé děti. Na pohřeb rodičů nebudou mít.

Václav Krásl
61 let

Je to skandální. Ztrátu příspěvku nejvíce pocítí lidé, kteří celý život pracovali a nyní jsou hodně nemocní. Spoustu peněz utratí za léky a nemocnice. Nelíbí se mi to.