Vozidlo AZ 30, které má v rodném listě napsáno Iveco Magirus DLK 23-12 CC, prošlo ve firmě Drehleiter-Werkstatt Beitel & Stier rozsáhlými opravami. Na jejichž zajištění se ovšem významně podílela také firma z nedalekých Hořovic; společnost Bohemia Fire, připomněl v sobotu Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů. Jejich týmy se specializují právě na opravy výškové techniky, přičemž pracují pro hasičské sbory z celé Evropy.

Že už má tohle auto hodně odslouženo, prozradí i laikovi, který technickým záležitostem rozumí jako koza petrželi, třeba pohled na registrační značku: žádné středočeské eSko, ale ještě BE; někdejší označení okresu. Ano, řešit maléry na Berounsku pomáhá tohle auto už 22 let. A bezproblémově; bez vážnějších poruch i nehod. „Právě jeho spolehlivost a relativně jednoduchá obsluha byly spolu s ekonomickým hlediskem hlavními argumenty pro rozhodnutí o celkové opravě nástavby,“ připomněl Holomčík. S tím, že po repasi za necelých 4,7 milionu korun může vozidlo bezproblémově sloužit nejméně dalších patnáct let. Spíš dvacet. Do penze tak má jít až po čtyřicítce (což je ve vozovém parku profesionálních hasičů výjimečné).

Časově náročné práce byly rozděleny do dvou etap. Před dvěma roky, na podzim 2016, došlo na generální opravu podvozkového rámu a výměnu podpěr. Práce na nástavbě se týkaly především koše, který se dočkal nejen opravy, ale i doplnění o LED světla. To, že auto prošlo proměnou, se už tehdy dalo poznat na první pohled: v rámci posílení pasivní bezpečnosti přibyly také žluto-červené polepy v zadní části.

Završení přerodu vozidla přišlo nyní; v listopadu a v prosinci. „Druhá fáze opravy zahrnovala výměnu žebříkové sady včetně doplnění jejího osvětlení pomocí LED světel. Úpravou prošly i modré výstražné majáky, které byly rovněž vyměněny za LED provedení,“ připomněl Holomčík. Ani tyhle úpravy nejsou jen kosmetické – zlepší viditelnost stojícího vozidla při zásahu (a navíc mají zmenšit riziko poškození výstražných světel při práci ve výšce). „Opravou prošel i interiér kabiny vozidla, kde byly vyměněny sedačky,“ doplnil Holomčík.