„Ve čtvrtek jsme provedli s dálniční policií z Rudné na D5 na nové dálniční známky kontrolu. Během dvou hodin jsme zkontrolovali desítky vozidel a čtyři řidiči neměli na čelním skle novou dálniční známku vylepenou. Policisté jim dali blokovou pokutu 500 korun. Byl to první den, tak byli shovívavější. Jinak jim za to hrozí pokuta až pět tisíc korun,“ uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková s tím, že ve správním řízení je to až sto tisíc korun.

Někteří řidiči policistům uvedli jako omluvu, že jedou po dálnici bez platné dálniční známky, že je na D5 zavedla navigace, aniž by po ní chtěli jet. „Jeden z řidičů měl dálniční známku koupenou, ale neměl ji vylepenou. Koupil si jí prý ráno a neměl propisku, aby si na známku napsal registrační značku svého vozidla. Proto si ji nevylepil,“ vysvětlila Marcela Pučelíková.

Aby řidiči nedostali na D5 pokutu, musí mít na obou dílech dálniční známky vepsanou registrační značku vozidla, nesmí mít na čelním skle vylepený starý kupon a při kontrole musí předložit policistům i druhý díl dálniční známky.

U Okresního soudu v Mladé Boleslavi pokračovalo ve čtvrtek hlavní líčení v kauze strážníků, kteří čelí obžalobě z trýznění bezdomovců.
Umravňování bezdomovců je boj s větrnými mlýny, naznačil u soudu šéf strážníků

Většina řidičů o nějaký takový finanční postih nestojí a čerpací stanice v těchto dnech prodávají stovky nových dálničních známek. „Zájem řidičů je obrovský. Už ve středu jsme jich prodávali ohromné množství a dnes už si jich řidiči koupili více jak padesát,“ uvedla ve čtvrtek dopoledne provozovatelka Čerpací stanice Mol v Králově Dvoře Počaply Olga Szabová s tím, že nehrozí, že by ji u nich někdo v těchto dnech nesehnal. „Máme jich dostatek a i přes velký zájem řidičů nám chybět nebudou,“ upozornila Olga Szabová.

Podobná situace je i v čerpací stanici OMW v Berouně u Plzeňské ulice. „Dnes mají řidiči o nové dálniční známky enormní zájem. Už jsme jich dnes od rána prodali přes sedmdesát. Ještě jich máme ale dost,“ uvedla za čerpací stanici OMW v Berouně včera dopoledne Iveta Wallerrová.

Nové dálniční kupony si mohou řidiči koupit i na pobočkách České pošty. Řidiči, kteří využívají dálnici D5 pouze na osmikilometrovém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem, dálniční známku mít nemusí. Mnozí řidiči této možnosti využívají. „Dálniční tak známku nepotřebuji. Jezdím po dálnici jen z Berouna do Králova Dvora po dálnici do práce. Do Prahy jedu jen občas, a v takovém případě jedu po staré,“ uvedl Karel Zíma.

Deník se zúčastní olympijských festivalů
Deník přemístí redakci do své zóny na Olympijském festivalu. Přijďte na kávu!