„Deset minut po jedenácté hodině jsme přijali oznámení, že v okolí bezinky U Zabitého pobíhá po silnici klokan. Nejdříve jsme si tedy ověřovali samotné oznámení, zda se skutečně zakládá na pravdě, protože tu samozřejmě klokan neběhá každý den,“ uvedl Alexandr Scherber, velitel Městské policie Beroun.

Nato na místo přijela hlídka, která informaci potvrdila. „V ten moment jsme začali zvíře monitorovat a snažili se jej zahnat více směrem do pole. Mezitím jsme zkontaktovali Veterinární správu, zda by nám jejich pracovník pomohl toho klokana uspat, aby ten odchyt nebyl pro něj moc stresující,“ líčí velitel.

Zdobení stromu a instalace kluziště na Husově náměstí v Berouně.
Stromky se rozsvítí v neznámý čas. Covid hatí plány na první adventní neděli

Při odchytu pomáhala také Helena Cynková, majitelka zvířecí farmy Merlin v Chyňavě. „Berounská městská policie mi volala kolem dvanácté hodiny a zjišťovali, zda nepatří náhodou nám. Náš samozřejmě není, ale nabídli jsme, že jej přijedeme pomoct chytit. Vzali jsme se synem odchytové sítě a podběráky. Chlapi z městské policie přivezli další sítě, což bylo skvělé, protože také velmi pomohly. Na místě jsem hned věděla, že na takovém prostoru ho chytit bylo praktiky nemožné,“ vysvětlila Cynková.

Veterinář s uspávací puškou byl na místě asi za hodinu a půl. „Musel samozřejmě odložit naplánované operace a trvalo, než se z Prahy na místo dostal. Do jisté doby to šlo, protože jsme klokana pouze hlídali, neměl tendenci nikam utíkat do té doby, než si to rozmyslel,“ pokračuje Scherber.

Tyhle týmy vládnou po podzimu svým okresním přeborům.
Popření vlastního jména i triumf s pěti vyloučenými. Tyhle týmy vládnou okresům!

Klokan se po nějaké době rozhodl, že se vydá na průzkum k dálnici. „V tuto chvíli jsme hned vyrozuměli dálniční policii Rudná, protože se vačnatec dostal až na konec polí. Odtud to je k vozovce už jen asi nějakých pět metrů,“ popisuje situaci velitel.

„Několik hodin jsme tam lítali asi na 20 hektarech, až se nám klokana podařilo dostat na dostřel uspávací šipky. To se panu doktorovi povedlo výborně. Ráda bych touto cestou vychválila skvělou spolupráci jak s berounskou městkou policií, tak i s krajskou veterinární stanicí,“ dodala Cynková.

Podobně se s poděkováním vyjádřil i velitel městské policie k Heleně Cynkové za její pomoc.

Po odchytu byl majitel městkou policií vyrozuměn a zatoulaného klokana si převzal. Vlastníkem je berounský občan, který má být podle zdrojů Berounského deníku velkým fanoušek fotbalového klubu Bohemians Praha 1905, jenž má ve svém znaku právě tohoto australského vačnatce. Proto si jej měl také pořídit.