Za ODS musí všechna místní sdružení v berounském regionu, která chtějí v dané obci či městě kandidovat, předložit kompletní kandidátní listiny do desátého června. To se týká i Berouna. „Oblastní rada je projedná. Zde je předpoklad, že kandidátní listiny schválí, ale musí je ještě zaslat na centrální kancelář ODS. Ta musí všechny kandidátní listiny schválit,“ vysvětlil předseda oblastního sdružení ODS Petr Vychodil.

Stěžejní témata ODS by měla být v Berouně doprava, investice a mluví se i o problému skládky na Lištici. „Kandidátky pochopitelně hotové máme, ale o pořadí jednotlivých kandidátů bude v podstatě rozhodovat místní sněm. Program máme také už připravený. Ale nebudu z něho nic prozrazovat. Mohu jen říci, že zcela nový není, ale je v něm něco, co naše město určitě potřebuje,“ vysvětlila Soňa Chalupová, která je leadrem berounské kandidátky ODS.

V říjnových komunálních volbách dojde na berounské radnici podle zjištěných informací k menšímu třesku. Menší politické strany spolu s nezávislými kandidáty z uskupení Beroun sobě sestavují jednu společnou kandidátku. „Ano, určitý koaliční a sjednocující projekt se tady již delší dobu rýsuje. Jedná se o společný projekt nezávislých Berouňáků s významnou podporou politických stran KDU-ČSL, Starostů a nezávislých a TOP 09,“ vysvětlil Kameel Machart. Do komunálních voleb sestaví tyto menší stávající strany kandidátku pod hlavičkou BEROUN SOBĚ. Jejím leadrem bude Kameel Machart. „Původně jsme náš záměr chtěli zveřejnit o něco později. Jsme nyní ve fázi, kdy ještě precizujeme naše programové priority. Na tom usilovně pracuje několik odborných skupin, které se zabývají jednotlivými tématy. Naše nabídka voličům ale není žádnou zaslepenou snahou o revoluci na radnici. V Berouně řada věcí v zásadě nefunguje špatně, ale jsme zároveň přesvědčeni, že se toho dá ještě hodně zlepšovat a že město v řadě oblastí stále nedokáže využít svůj potenciál. Naším heslem proto bude Toto město má navíc,“ vysvětlil za kandidátku BEROUN SOBĚ Kameel Machart.

Berounská ČSSD se sestavením volební kandidátky také finišuje. Jejím leadrem by měl být ředitel berounského domova důchodců Ondřej Šimon. „O tom, že bych mohl být leadrem já, jsme jednali na výboru místní organizace. V současné době jednáme i o pořadí jednotlivých kandidátů. Vše musí ještě schválit místní organizace ČSSD. Schvalování proběhne na členské schůzi, která se uskuteční na konci května. Když mě jako leadra navrhnou, tak to samozřejmě přijmu,“ uvedl Ondřej Šimon (ČSSD) s tím, že jeho strana se chce zaměřit na školství i sociální bydlení. Ve hře je prý více oblastí.

Podle předsedkyně berounské místní organizace hnutí ANO Ireny Mastné je kandidátka do komunálních voleb do berounského zastupitelstva téměř hotová. „Zbývá nám doplnit zhruba čtyři jména a je hotová. Leadra máme také zvoleného. Je jím stávající místostarosta Michal Mišina,“ vysvětlila Irena Mastná (ANO). Do voleb půjde s programem, který bude řešit dopravu ve městě. „Konkrétně se bude zabývat seřízením semaforů, aby byl Beroun průjezdný. Zabývat se budeme i obchvatem,“ upozornila Irena Mastná.

Se sestavením kandidátky do berounského zastupitelstva má problémy KSČM. „Chybí nám lidi. Já už kandidovat nechci,“ říká dosavadní berounský zastupitel Jiří Pokorný (KSČM), který letos oslaví 80tiny.