Studenti berounské obchodní akademie přišli před Vánocemi s ušlechtilou myšlenkou. Rozhodli se uspořádat charitativní sbírku a pomoci tak těm, kteří to opravdu potřebují. Na radu svého profesora Tomáše Soukupa si vybrali oblast Filipín, která byla postižena ničivým požárem. Místním dětem proto zaslali neuvěřitelných třicet kilogramů hraček a dopřáli jim tak Štědrý den se vším, co k němu patří.

„Původně jsme si mysleli, že uspořádáme sbírku pro africké děti, ale poté, co náš profesor přišel s Filipínami a vysvětlil nám, do jaké situace se tamní obyvatelé dostali, už nebylo co řešit,“ popisovala začátky studentka 3.B Radka Gregovská.

Tomáš Soukup, profesor německého jazyka, se přes známého dozvěděl o požáru v chudinské čtvrti Slam na Filipínách a svůj nápad poslat zdejším dětem vánoční dárky přednesl třídě. Setkal se s velkým ohlasem. „Řada lidí se na Filipínách stěhuje z venkova do měst, protože tam jsou lepší životní podmínky. Problém je v tom, že tam nenajdou práci a jsou na tom vlastně ještě hůř. Bydlí v chatrčích, které si sami postaví ze dřeva nebo plechu a jejich životní podmínky jsou mnohdy skutečně otřesné. Když v takovém místě vypukl požár, všechny tyto příbytky lehly popelem během krátké doby. Tisíce lidí jsou nyní v hrozné situaci a organizace, která jim teď pomáhá, sháněla někoho, kdo by místním dětem koupil dárky na Vánoce. To byla jasná výzva,“ líčil Tomáš Soukup.

Do sbírky se zapojili studenti z několika ročníků a hraček se nakonec sešlo zhruba 250, a to jen za jeden týden. Problém však nastal ve chvíli, kdy se rozhodovalo o jejich dopravení. „Zjistili jsme, že deset kilo lodní dopravou stojí 927 korun a ráno měli studenti jen stokorunu. Když ale přišli odpoledne, byl jsem opravdu překvapený, protože se jim podařilo vybrat 2651 korun. Díky tomu jsme mohli poslat třicet kilo hraček, které tvořili především plyšáci. Těch bylo asi 180,“ vzpomínal Tomáš Soukup.

Zásilka by se k dětem měla dostat v nejbližší době a studenti na oplátku obdrží fotografie z předání hraček. Budou tak mít důkaz, že se jejich pomoc skutečně dostala, kam měla. Tím však celá akce nekončí. „Zbyly nám ještě nějaké hračky, takže bychom po Vánocích chtěli uspořádat něco podobného. Ještě nevíme, komu to pošleme, ale možná opět na Filipíny,“ dodal Soukup.