Obyvatelé Popovic v Králově Dvoře i návštěvníci místního koupaliště si už nemusí zakrývat nos před nesnesitelným zápachem, který se v uplynulých týdnech linul z prostředního rybníka. Zkažené rybí krmivo, které bylo původcem smradu, už majitel prostředního rybníka na pokyn pracovníků odboru životního prostředí Městského úřadu v Berouně odstranil.

„Přestože teploty lámaly rekordy, my jsme měli koupaliště poloprázdné. Chleba, kterým pan Vimr ryby nakrmil, se začal kazit a hrozně páchl,“ popsal hospodář králodvorských rybářů Jiří Kotík. Kvůli silnému smradu totiž lidé koupaliště hromadně opouštěli. „Byl to tak velký smrad, že se dětem obracel žaludek. Přestože na koupaliště chodíme rádi, v těch největších vedrech jsme zůstali raději doma. Nechápu, že to trvalo tak dlouho, než byly ty zapáchající zbytky jídla z rybníka a jeho okolí odstraněny,“ uvedla Jitka Smetková.

Problém vyřešil až zásah starosty

Problém pomohli vyřešit až lidé, kteří si na smrad šířící se od rybníka stěžovali na Městském úřadu v Králově Dvoře. „Když jsem na koupaliště přišel, zjistil jsem, že je tam nehorázný smrad. Celý tento problém je samozřejmě věcí rybářů a majitele rybníka. Zápach, který se ale z prostředního rybníka šířil, byl tak hrozný, přímo na pozvracení. Proto jsem se vypravil za vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Berouně. Tam už o tom měli zprávu od policie,“ informoval starosta Králova Dvora Karel Mencl.

Podle jeho vyjádření celá záležitost s rybníkem negativně ovlivnila cestovní ruch ve městě. „Popovické koupaliště je jedinou atrakcí v našem městě – a k tomu jsou ještě letní prázdniny. Není přece možné, aby se naši občané nemohli koupat na koupališti kvůli takovému pochybení. Přestože na horním rybníku Měráku má krmivo pro ryby pan Vimr také nasypané, žádný zápach se od něho nešíří. Má ho totiž uprostřed rybníka zakotvené v bójích. V Prostřeďáku ale pustil krmivo až k hrázím. Myslím si, že to byla schválnost,“ řekl Karel Mencl. To ale majitel obou rybníků Jaroslav Vimr popírá. „Chleba pro ryby byl na rybníku u koupaliště ukotven v jeho středu stejným způsobem jako na Měráku. Když ale zafoukal vítr, udělaly se na rybníku vlny a ty krmivo pro ryby roznesly na břeh do míst, kam se pro něj ryby nedostaly. Porybný už dostal potřebné instrukce, jak má krmivo ve vodě zajistit, aby se nedostalo ke břehům,“ uvedl k problému Jaroslav Vimr.