Projekt se rozjel loňi v listopadu ve třech pilotních městech, romě Berouna také v Třebíči a Brně.

„Projekt se zdárně rozvíjí a musím říct, že nás navštěvuje čím dál více lidí. Od listopadu do konce března nás v souvislosti s projektem vyhledalo 54 klientů. Z toho zhruba polovina nás navštívila opakovaně. Z tohoto počtu se jedná ze 70 procent
o oběti trestných činů, jako jsou například krádež, ublížení na zdraví při dopravní nehodě či neplacení výživného. Zbylých 30 procent pak tvoří oběti domácího násilí, kterých přibylo zejména po Novém roce, kdy vešel v platnost zákon, který umožňuje vykázání násilníka z domu,“ uvedl poradce Občanské poradny Beroun Radko Richter.

Co se týká domácího násilí, platí, že po vykázání násilníka policií na dobu deseti dní, může žena požádat o předběžné opatření, o němž rozhoduje soud a které může vykázání z bytu prodloužit na dalších třicet dní. Podle Radko Richtera lze o toto předběžné opatření žádat opakovaně až do doby, kdy vykázání dosáhne délky jednoho roku.

„Pamatuji si na případ, kdy byla klientka opakovaně napadána svým partnerem, který se do bytu vracel i přes opakované vykázání policií. Mařil tak úřední rozhodnutí a za spáchání tohoto trestného činu byl odsouzen. Ta žena byla tenkrát dost brutál〜ně mlácena,“ vzpomínal Richter, podle kterého k napadení ženy partnerem dochází většinou pod vlivem alkoholu. „Muži si na to asi jinak netroufnou, takže k napadení pod vlivem alkoholu dochází podle mě
v 95 procentech případů,“ dodal.

V Občanské poradně Beroun se setkávají i s oběťmi dopravních nehod, kdy je potřeba řešit případ po občansko – právní stránce. „Vzpomínám si na jeden případ, kdy byl člověk autem poražen na přechodu pro chodce. Došlo tam ke značnému ublížení na zdraví a pachatel byl odsouzen. S klientem jsme následně řešili náhradu škody,“ sdělil poradce Richter.