Na uzavření porodnického oddělení v berounské nemocnici, o kterém rozhodla komise ministerstva zdravotnictví před třemi roky, doplácejí už několik let zejména nezkušené rodičky. To potvrzuje i netradiční porod, ke kterému došlo v areálu nemocnice včera ráno. Mladá žena zde díky rychlému a odbornému zásahu lékařů porodila zdravého chlapečka v osobním autě před vchodem na gynekologické oddělení. „Bylo to pro nás velké překvapení. Na ženu přišly kontrakce v šest hodin ráno na chatě, a tak ji manžel vezl do hořovické nemocnice. Porod byl ale velmi rychlý. Proto nezavolali záchranku. Žena začala rodit už v autě,“ informoval gynekolog a porodník berounské nemocnice Ondřej Sága.

Porod byl tak rychlý, že rodičku už v berounské nemocnici nestihli převézt ani na ambulanci. „Porod jsme museli dokončit v autě, které stálo před vchodem na gynekologické oddělení. Žena v něm porodila kolem sedmé hodiny chlapečka. Oba jsme ošetřili a po poskytnutí potřebné péče nechali převézt do hořovické nemocnice,“ popsal případ Ondřej Sága.

Chlapeček se dral rychle na svět

„Byla jsem v Berouně na chatě, když to na mne přišlo. Chtěla jsem se ještě dojet umýt do Chrustenic, ale už jsem to nestihla. Když jsme dojeli s mámou do berounské nemocnice, mělo dítě hlavičku venku. Pracovníci nemocnice mě vlastně jen dorodili. Pan doktor byl perfektní, prostě suprový, ale sestra na nás byla strašně nepříjemná,“ uvedla k zážitku Jiřina Biskupová.

To, že v berounské nemocnici porodnické oddělení rodičky postrádají, potvrzuje i fakt, že to není první porod, který se v této nemocnici od uzavření porodnice uskutečnil. „Na podobné případy jsme připraveni. Porody provádíme na ambulanci,“ poznamenal zkušený gynekolog a porodník Ondřej Sága. A to i přesto, že se kvalitní vybavení porodnických sálů po uzavření porodnického oddělení převezlo do Nemocnice Kladno a že provedený porod nemocnici zdravotní pojišťovny nezaplatí. Porodnice v Nemocnici Beroun chybí i těhotným ženám, které na místní ambulanci docházejí na vyšetření.

Podle pracovníků gynekologického oddělení jejich počet v poslední době výrazně narůstá. „Podle mne je zrušení porodnice v berounské nemocnici antihumánní a jsem přesvědčen, že to bylo zpolitizované. Byla na velmi dobré úrovni. Moje dcera v loňském roce rodila v hořovické nemocnici, a proto vím, jak velký nápor rodiček tam mají,“ uvedl Petr Palivec ze Stradonic.