Pedagogové byli v pohotovosti. „Je to velmi nepříjemná akce, o studenty se bojím. Ne proto, že by někomu něco udělali, ale hrozí to, že by někdo mohl spadnout pod auto,“ upozornil ředitel Gymnázia Joachima Barranda Stanislav Lidinský. Jeho obavy byly oprávněné. Maturanti totiž čekali na své mladší spolužáky na chodníku před budovou gymnázia, a to těsně vedle frekventované silnice.

Studenti nechtějí tradici opustit. I když se najdou ve škole odpůrci i mezi studenty, jedná se stále o menšinu. „Poslední zvonění dělalo před námi několik generací. My v tom pouze pokračujeme,“ konstatovala maturantka Klára Ledvinová.

Gymnazisté z nižších ročníků to neměli včera jednoduché. Nejenže se jich mnoho nevyhnulo sprše s nepříjemným zápachem, ale na třeťáky čekaly například i červi. „Na pasování jsme si připravili urnu, ve které máme dva litry červů. Z toho si budou třeťáci losovat čísla jídel, které budou muset ochutnat. Hlavním chodem je polévka obarvená modrým barvivem, ve které jsou rybičky, kysané zelí a houby,“ uvedla studentka s úsměvem. „Nebude jim špatně. Myslím, že po jedné lžíci určitě ne, my jsme to také přežili,“ uzavřela studentka z oktávy.

Den před posledním zvoněním ředitel berounského gymnázia studenty upozornil na hranice, které nemohou při akci překročit Nenechal ale nic náhodě a před osmou hodinou ranní, tak jako i v loňském roce, se postavil k chodníku a na gymnazisty dohlížel, aby neutíkali do vozovky.

Na poslední zvonění se chystají i studenti z berounské obchodní akademie, koná se příští týden v pátek. „Snažíme se, aby vše proběhlo tak, jak má, aby si na studenty nikdo nestěžoval. Navíc upozorňujeme, že akce je pro studenty z nižších ročníků dobrovolná,“ uvedl zástupce ředitele školy Jaroslav Šturc.