Berounka kulminovala 14. srpna v jednu hodinu ráno. Voda zaplavila i celé hlavní berounské náměstí s historicky cennými měšťanskými domy. Nejstarší z nich je Jenštejnský z roku 1612, kde sídlí Muzeum Českého krasu. Voda na Jenštejnském domě sahala před patnácti lety až do výšky 186 centimetrů.

Nebyl to však rekord. Podle tabulky, která je na domě umístěná, byla rekordně vysoko v roce 1872, a to ve výšce 259 centimetrů.

V muzeu voda zaplavila čtyři depozitáře, městskou galerii, výstavní prostor i ředitelnu.

Povodňová vlna připravila o živobytí i rodinu Ireny Nejepsové z Berouna. Žena provozuje s manželem na berounském Závodí restauraci Domino.

„Před patnácti lety jsme měli doma vodu až po strop horního patra. Neměli jsme kde bydlet a přišli o práci. Z povodně jsme se vzpamatovávali půl roku. Nejprve jsme bydleli u rodičů, potom částečně doma. Byli jsme bez elektřiny a pitné vody. Kdybychom tehdy neměli nemovitost pojištěnou, přišli bychom o všechno,“ vzpomíná dnes na tragédii v roce 2002 Irena Nejepsová.

Patnáctého srpna začala hladina Berounky klesat. Toho dne zaznamenala měřidla Povodí Vltavy ve 14 hodin hladinu 669 centimetrů a průtok 1604 kubíků vody za sekundu. Lide se chystali na úklid.