Králův Dvůr/ Obyvatelé králodvorské lokality Popovice se konečně zbaví strachu z povodní. Po letech čekání Povodí Vltavy odstartovalo na řece Litavce, která protéká za jejich domy, protipovodňová opatření. „Jsme rádi, že se konečně něco děje,“ konstatoval Zdeněk Brynda z Králova Dvora.
V současné době probíhá jejich první etapa, která obsáhne úsek dlouhý 1,3 kilometru říčního koryta a vyžádá si finanční náklady ve výši 89 milionů korun. Povodí Vltavy se tyto prostředky podařilo zajistit díky pomoci ministerstva zemědělství a Středočeského kraje.


„Protipovodňová ochrana je mojí prioritou, je důležité uvědomit si, že hrozba povodní je trvalá a proto jsou investice do ochrany lidí zásadní,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.


Úprava toku Litavky spočívá v rozšíření koryta o několik metrů do levého břehu. „Nově vytvořené koryto bude mít na dně šířku 13 metrů. Původní šířka je nyní okolo sedmi metrů,“ informovala mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.


V rámci protipovodňových opatření bude na levém břehu toku, v místě, kde se trasa Litavky přimyká dálnici D5, vybudována 150 metrů dlouhá a 4,5 metru vysoká opěrná zeď. Další část ochrany území Králova Dvora zajistí protipovodňová zídka na pravém břehu toku v délce 955 metrů. První část protipovodňových opatření má být dokončena v létě 2009. „Už aby to bylo. Na úpravu koryta Litavky čekáme déle než 15 let. Už za minulého režimu se o protipovodňových opatřeních jednalo,“ poznamenal k náročné investici Jiří Jandera.