„Dvacet minut po poledni přijala tísňová linka středočeských hasičů ohlášení požáru traktoru na zahradě jednoho z rodinných domů v obci Hýskov na Berounsku,“ vysvětlil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Na místo zásahu se sjeli profesionální hasiči z Berouna a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Hýskov a Chyňava.

Z krajského ředitelství v Kladně současně vyjel i územně příslušný vyšetřovatel požárů. Po příjezdu na místo, které bylo podle stoupajícího černého dýmu viditelné z velké dálky, bylo upřesněno, že z domácího traktůrku se požár rozšířil na okolní stromy a několik provizorních přístřešků s uskladněným různorodým materiálem. Zasažena byla také acetylénová souprava a jedna z pěti propanbutanových lahví, která po chvíli explodovala.

Hasiči museli zastavit provoz na přilehlé trati

„Hasiči museli při zdolávání plamenů postupovat velice opatrně, protože nebylo jisté, zda se v množství uskladněných věcí nenachází ještě další nebezpečné předměty. Vzhledem k tomu, že místo události bylo v těsné blízkosti železniční trati číslo 174, nechal velitel zásahu zastavit provoz vlaků. Kvůli zřízení čerpacího stanoviště u přilehlé Berounky a zásahu i ve směru od kolejí byla uzavřena také silnice číslo 116 mezi Berounem a Nižborem,“ dodal Holomčík s tím, že na vyžádání vyjely do Hýskova jako posily ještě dobrovolné jednotky obcí Králův Dvůr, Lhota a Roztoky a svoji jednotku vyslala také Správa železnic Praha. Postupně bylo na zdolání plamenů nasazeno pět C proudů, jeden D proud a jeden vysokotlaký proud, na hašení byl využit i monitor.

Požár v Hýskově zaměstnal v neděli několik jednotek hasičů.Požár v Hýskově zaměstnal v neděli několik jednotek hasičů.Zdroj: se souhlasem HZS Středočeského kraje

Pokračovalo také chlazení propanbutanových lahví a lahví s acetylénem, které se podařilo vynést ze zasažených zahradních přístřešků. Tři minuty po čtrnácté hodině se podařilo požár uhasit. K události se dostavila starostka obce, která zajistila pro zasahující jednotky pitný režim, zároveň prostřednictvím místního rozhlasu informovala obyvatele o vzniklé situaci s doporučením na omezení větrání.

Majitele objektu ošetřili záchranáři

Velitel zásahu nechal přivolat zdravotnickou záchrannou službu, protože bylo potřeba ošetřit majitele objektu, který byl popálen. Po nezbytném ošetření pak byl pacient převezen do nemocnice. Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel na 600 tisíc korun, uchráněné hodnoty na částku 200 tisíc. Jako příčinu vzniku požáru stanovil technickou závadu na palivovém systému traktůrku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: U Jysku někdo odložil gauč. Pachateli hrozí pokuta až milion korun

Zdroj: Hájíčková Jana