Berounská starostka Soňa Chalupová (ODS) na zasedání vysvětlila, že elektronickou aukcí nedochází k finálnímu prodeji. „Ten, kdo aukci vyhraje, pouze získává právo koupit pozemek za cenu, kterou vysoutěžil, pokud se město rozhodne pozemek prodat. To je rozdíl mezi elektronickou a normální aukcí,“ uvedla Chalupová. „Chceme zjistit tržní cenu pozemků, a pokud s ní budeme spokojeni, budeme na příštím zasedání hlasovat o prodeji,“ dodal místostarosta Michal Mišina (Hnutí ANO).

Proti prodeji městských pozemků se postavila zastupitelka Hana Kašparová (Beroun sobě) s tím, že by město mělo pozemek na sportoviště raději koupit z peněz, které má, nebo formou úvěru. „Na stavebním pozemku K Zahrádkám by mohla být postavena školka, škola nebo domov důchodců,“ navrhovala Kašparová.

Večerní prohlídky zámku Zbiroh. I děti se zapojí
Zámek po soumraku. Večerní prohlídky Zbirohu jsou tajemné i zábavné

„Pokud bychom utráceli za nákup pozemků z ušetřených peněz, které jsou na termínovaných účtech, už by nám nezbylo na zakázky chystané na příští rok. Jde například o opravu rozhledny Děd, kam poputuje pět milionů korun, úpravu Městské hory za 10 milionů, obchvaty a přemostění Berounky za 10 milionů, opravu komunikace Švermova za 11 milionů, ulici Brožíkovu za 6,5 milionu, zahájení stavby školky na Máchovně za 70 milionů, opravu městského opevnění za osm milionů…“ vyjmenoval Mišina.

V záloze pozemky nad hřbitovem

Starostka připomněla, že pozemky k případné výstavbě školy, školky, případně domova důchodců má město v záloze nad židovským hřbitovem. „Pokud bychom takové zařízení postavili v ulici K Zahrádkám, přivedeme k rodinným domům další dopravu. Komunikace tam na to nejsou dimenzovány. Proto si myslíme, že tamní pozemky by měly zůstat pro výstavbu rodinných domů,“ poznamenala Chalupová.

Zdroj: Hájíčková Jana

Zastupitel Dušan Tomčo (Nezávislí Berouňáci) upozornil, že v blízkosti lokality bude brzy probíhat stavba nové mateřské školy se šesti třídami, tedy s větší kapacitou, než bude potřeba pro děti z nově stavěných domů.

Výuka pod názvem Pinguin (tučňák) je spolkem Centrum zdravých dětí pořádána v Berouně nepřetržitě od roku 1992.
Obrazem: S tučňákem na led! Bruslení školáků na berounském zimáku je pořád IN

Starostka dále argumentovala tím, že pozemky v ulici K Zahrádkám nemají okamžité využití, zatímco u pozemků Českých drah s ním lze počítat. „Už loni v létě sepsala radnice memorandum se dvěma sportovními kluby, které by sportoviště využívaly. Možnost výstavby sportovišť v Berouně je velmi omezená,“ dodala Chalupová a připomněla, že v ulici K Zahrádkám má město ještě pátý pozemek, který mu zůstane jako rezerva.

Záměr nabídnout pozemky K Zahrádkám v elektronické aukci nakonec zastupitelé schválili. Aukce proběhne podle informaci z radnice  23. ledna.