„Určitě budeme mít o některé z těchto pozemků, které jsou velké nebo navazují na naše, zájem, ale nechci být konkrétní, aby se o ně nezačali zajímat spekulanti,“ uvedl berounský místostarosta Michal Mišina.

Také v Hořovicích už město o některé pozemky požádalo, jak Deníku bez dalších podrobností potvrdila místostarostka Eva Kaufmanová.

Medvěd Kuba je poslední ze tří bratrů.
Medvěd Kuba měl 24. narozeniny, velkou oslavu město přesunulo na říjen

Měňany mají zájem o veškeré zemědělské plochy na svém katastru. „Máme obecní teplárnu, v níž spalujeme dřevní odpad, a proto potřebujeme rychle rostoucí dřeviny,“ vysvětlil starosta Miroslav Douša.

Také Hlásná Třebaň se bude ucházet o všechny nabízené pozemky, Tetín o dva a Neumětely o jeden pozemek.

Nižbor chce podle referentky obecního úřadu Lucie Získalové osm pozemků, které tvoří části přístupových cest k některým nemovitostem nebo u nich má obec už z minulosti podílové vlastnictví.

Radní a zastupitele čekají jednání

„O některé pozemky určitě budeme mít zájem, hlavně o části místních komunikací a travnatých porostů,“ uvedl starosta Lochovic Tomáš Komínek. Více konkrétní ale být nechtěl, neboť o věci budou teprve jednat zastupitelé.

V Cerhovicích zatím nemají jasno. „Pozemky budeme probírat na jednání rady městyse, a pokud dospějeme k názoru, že jsou pro Cerhovice přínosné, požádáme o ně,“ řekl cerhovický starosta Jakub Hendrich.

Tombola se začala prodávat ve 22 hodin.
Bohatá tombola na plese v Tmani nabízela nejen divoká prasata a bažanty

Zájem naopak nemají v Králově Dvoře. „U nás jde jen o dva pozemky na hranici s Berounem, vedle nichž nevlastníme žádné další pozemky, proto jsem si jistý, že kdybychom o ně žádali, tak je od státu nedostaneme. Museli bychom odůvodnit, proč je chceme,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Také Suchomasty nemají podle starostky Ivy Kinclové o žádný z pozemků zájem, jelikož jsou pro ně nevyužitelné.

Starosta Chyňavy Zdeněk Steiner je přesvědčen, že žádné vhodné pozemky pro obec k mání nebudou. „Samozřejmě koukáme po něčem, co by šlo dobře pronajmout a mít z toho peníze do obecní kasy. Ideální je orná půda, která ovšem půjde pod Státní pozemkový úřad, nebo les, ten ale zase půjde pod Lesy ČR. A pak jsou tam většinou spoluvlastnické podíly na místech, které pro obec nejsou vhodné, nebo chaty, které nechceme. Z toho plyne, že moc pozemků, které připadají v úvahu, není,“ poznamenal Steiner.

O cesty k chatám zájem nemají

V nabídce jsou i cesty v chatových oblastech. „Někdo samozřejmě může namítat, že bychom je měli kupovat, ale každá cesta s sebou nese výdaje do budoucna. A rozbitou cestu nikdo nechce,“ vysvětlil chyňavský starosta, podle kterého se obec loni snažila jeden z nabízených pozemků získat, ale neuspěla. „Naše nabídka bohužel nepatřila k nejvyšším,“ dodal.

Kdo by objevil v seznamu sebe nebo své příbuzné až nyní a chtěl ještě pozemky získat, musel by se už obrátit na soud. Lhůta pro přihlášení se k majetku po předcích totiž uplynula letošního 1. ledna a od následujícího dne je jeho majitelem stát, zastoupený Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Jídelna v Denním centru v Berouně
Noc na židli. Berounští bezdomovci mohou za silných mrazů spát v teple

„Pokud někdo do 1. ledna 2024 nepodal k příslušnému okresnímu soudu žádost o dodatečné projednání dědictví, má pouze možnost domáhat se majetku žalobou na určení vlastnického práva,“ potvrdil ředitel odboru Hospodaření s majetkem státu Martin Mottl.

Seznamy znárodněných pozemků jsou k nahlédnutí na: www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-up-stredni-cechy

Mohlo by vás zajímat: Neumětely ovládly maškary, králem masopustu byl však řezník. Nechyběla zabijačka

Zdroj: Deník/Jana Hájíčková