„Určitě budeme mít o některé z těchto pozemků, které jsou velké nebo navazují na naše, zájem, ale nechci být konkrétní, aby se o ně nezačali zajímat spekulanti,“ uvedl berounský místostarosta Michal Mišina.
Také v Hořovicích už město o některé pozemky požádalo, jak Deníku bez dalších podrobností potvrdila místostarostka Eva Kaufmanová.
Měňany mají zájem o veškeré zemědělské plochy na svém katastru. „Máme obecní teplárnu, v níž spalujeme dřevní odpad, a proto potřebujeme rychle rostoucí dřeviny,“ vysvětlil starosta Miroslav Douša.
Také Hlásná Třebaň se bude ucházet o všechny nabízené pozemky, Tetín o dva a Neumětely o jeden pozemek.
Nižbor chce podle referentky obecního úřadu Lucie Získalové osm pozemků, které tvoří části přístupových cest k některým nemovitostem nebo u nich má obec už z minulosti podílové vlastnictví.
Radní a zastupitele čekají jednání
„O některé pozemky určitě budeme mít zájem, hlavně o části místních komunikací a travnatých porostů,“ uvedl starosta Lochovic Tomáš Komínek. Více konkrétní ale být nechtěl, neboť o věci budou teprve jednat zastupitelé.
V Cerhovicích zatím nemají jasno. „Pozemky budeme probírat na jednání rady městyse, a pokud dospějeme k názoru, že jsou pro Cerhovice přínosné, požádáme o ně,“ řekl cerhovický starosta Jakub Hendrich.
Zájem naopak nemají v Králově Dvoře. „U nás jde jen o dva pozemky na hranici s Berounem, vedle nichž nevlastníme žádné další pozemky, proto jsem si jistý, že kdybychom o ně žádali, tak je od státu nedostaneme. Museli bychom odůvodnit, proč je chceme,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.
Také Suchomasty nemají podle starostky Ivy Kinclové o žádný z pozemků zájem, jelikož jsou pro ně nevyužitelné.
Starosta Chyňavy Zdeněk Steiner je přesvědčen, že žádné vhodné pozemky pro obec k mání nebudou. „Samozřejmě koukáme po něčem, co by šlo dobře pronajmout a mít z toho peníze do obecní kasy. Ideální je orná půda, která ovšem půjde pod Státní pozemkový úřad, nebo les, ten ale zase půjde pod Lesy ČR. A pak jsou tam většinou spoluvlastnické podíly na místech, které pro obec nejsou vhodné, nebo chaty, které nechceme. Z toho plyne, že moc pozemků, které připadají v úvahu, není,“ poznamenal Steiner.
O cesty k chatám zájem nemají
V nabídce jsou i cesty v chatových oblastech. „Někdo samozřejmě může namítat, že bychom je měli kupovat, ale každá cesta s sebou nese výdaje do budoucna. A rozbitou cestu nikdo nechce,“ vysvětlil chyňavský starosta, podle kterého se obec loni snažila jeden z nabízených pozemků získat, ale neuspěla. „Naše nabídka bohužel nepatřila k nejvyšším,“ dodal.
Kdo by objevil v seznamu sebe nebo své příbuzné až nyní a chtěl ještě pozemky získat, musel by se už obrátit na soud. Lhůta pro přihlášení se k majetku po předcích totiž uplynula letošního 1. ledna a od následujícího dne je jeho majitelem stát, zastoupený Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.
„Pokud někdo do 1. ledna 2024 nepodal k příslušnému okresnímu soudu žádost o dodatečné projednání dědictví, má pouze možnost domáhat se majetku žalobou na určení vlastnického práva,“ potvrdil ředitel odboru Hospodaření s majetkem státu Martin Mottl.
Seznamy znárodněných pozemků jsou k nahlédnutí na: www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-up-stredni-cechy