„Cena staršího panelového bytu s umakartovým jádrem v původním stavu v osobním či družstevním vlastnictví s celkovou podlahovou plochou 70 metrů čtverečních stojí v Berouně 1,3 milionu korun,“ řekl makléř Petr Spálený.

Cena rodinných domů a stavebních parcel se stejně jako u bytů bude i nadále zvyšovat. Rychlý růst nabídkových cen bytů i tržního nájemného totiž zažila snad všechna středočeská města a Beroun rozhodně není výjimkou. Podle odborníků může za zdražení rodinných domů také zvýšení cen stavebních materiálů.

„Růst cen starších bytů pokračuje,“ řekl makléř Petr Spálený s tím, že standardní byt o výměře 70 metrů čtverečních v osobním či družstevním vlastnictví v Berouně, které počítá se 40 procentním opotřebením, stojí nyní 1,3 milionu korun.

O ceně rozhoduje řada aspektů

Za pozemek v Berouně zaplatí lidé okolo dvou tisíc korun za metr čtvereční. „Co se týká lehce vzdálenějších parcel, tak ty se pohybují mezi 1300 až 1600 korunami za metr čtvereční. Záleží přitom na řadě aspektů, jako je dostupnost do Berouna, Hořovic či Prahy, síť obchodů, školy a tak dále. Například pozemek v Chaloupkách u Komárova, které jsou od Berouna asi 23 kilometrů, stojí 1200 korun za metr čtvereční,“ sdělil berounský realitní makléř Jaroslav Jiřík.

Experti v oboru realit se shodují, že největší zájem je o stavební parcely v blízkosti Berouna, a to u Králova Dvora, v Zahořanech, Popovicích nebo v Loděnicích.

Nejdražší pozemky jsou přitom na Černém Vršku v Berouně a nejlevnější naopak ve vzdálenějších obcích, jako je například Kublov.

Klienti chtějí spíše menší pozemky

„Stavební parcely se v Králově Dvoře prodávají od 1400 korun za metr čtvereční. V Berouně se ale cena může vyšplhat až na 2700 korun, což už je celkem dost,“ uvedla Jana Kučabová z realitní kanceláře REKO v Berouně.

Podle ní klienti upřednostňují menší pozemky, které nestojí tolik peněz. Nejčastěji volí parcelu okolo 700 metrů čtverečních.

NOVÉ BYTOVÉ PROJEKTY NA BEROUNSKU

Vilová čtvrť Panorama, Králův Dvůr

jednotková cena od 20 500 Kč s DPH

Dispozice: 4+KK

Charakteristika: 24 řadových domů a jedna dvojvila

Královský horizont, Králův Dvůr

Cena za m2: od 28 000 Kč s DPH

Dispozice: 1+KK, 2+KK, 3+KK

Charakteristika: 225 bytů umístěných na vrchu Háj

Bytový dům Vlaštovka, Beroun

Cena za m2: od 30 000 Kč s DPH

Dispozice: 1+KK – 4+KK, Galerie

Charakteristika: komorní projekt se 36 byty a apartmány