„Zábavnou pyrotechniku kupujeme pouze takovou, která je na český trh uváděna legálně, má návod výrobce na použití v českém jazyce a certifikační značku. Se zábavní pyrotechnikou nesmí manipulovat nezletilé děti bez dozoru dospělých. Rozhodně neodpalujte pyrotechniku, pokud jste požili alkohol," upozorňují veřejnost každoročně hasiči.

Přesto při manipulaci s pyrotechnikou dochází každoročně k vážným zraněním. „Na odpálení jedné římské svíce mám památku na celý život. Přišel jsem při tom o články u dvou prstů," poznamenal k domácím ohňostrojům Radek Macháček z Králova Dvora.

Ten si zábavnou pyrotechniku tehdy koupil se svým kamarádem v jedné tržnici. „Poučil jsem se. Za pyrotechniku a podobné věci už peníze neutrácím," dodal Radek Macháček.
Při odpalování světlice či petardy může dojít i k rozsáhlým popáleninám.

„Zasahovali jsme u Cerhovic, kde muž odpaloval petardu. Ta ale nešťastnou náhodou změnila směr a popálila muže ošklivě v obličeji," informoval za berounské profesionální hasiče Milan Provazník.

Odpálená rachejtle může být také příčinou velkého požáru. Povětšinou sice zapaluje trávu a keře, ale už od ní chytla i střecha domu a osobní automobil.

„Nejvíce požárů vzniká od půlnoci do třetí hodiny ranní. Lidé jsou už opilí a zapomínají na bezpečnost. Od rachejtlí nejčastěji chytnou tůje a plastové kontejnery. Na sídlištích pak z hořícího kontejneru požár snadno přeskočí na automobil zaparkovaný v jeho blízkosti," uvedl mluvčí HZS Středočeského kraje Ladislav Holomčík.

Požáry může způsobit ale i obyčejná svíčka.