„Spousta lidí má povinnost se akce zúčastnit, dostali doporučenku a musejí odevzdat návratku,“ řekla Deníku Lenka Frýdlová z Úřadu práce v Berouně, která na místě radila zájemcům o doplnění vzdělání v rámci rekvalifikačních kurzů. Pozváno podle ní bylo na každou hodinu šedesát lidí.

Na burze se prezentovalo sedmnáct firem, které nabízely uplatnění pro nejrůznější profese, například dopravce Arriva Střední Čechy, obchodní řetězec Kaufland nebo Česká pošta.

Večerní prohlídky zámku Zbiroh. I děti se zapojí
Zámek po soumraku. Večerní prohlídky Zbirohu jsou tajemné i zábavné

„Zájem je velký, protože máme více poboček, jsme v Pavlově, Zdicích, Plzni. Za první hodinu se u nás zastavilo zhruba dvacet lidí zejména z Berouna a Hořovic. Ptali se často na práci v administrativě nebo na pozici skladníka, protože to nejsou náročné práce,“ uvedla Adéla Čermáková z firmy DSV Road.

Zhruba stejný počet zájemců zaznamenali i u stánku Narex Roll. „Nejčastěji se ptají, jaké máme volné pozice a jestli to jsou denní nebo noční směny. Jen jeden zájemce se ptal na plat. Také lidi zajímá, jestli zaměstnáváme tělesně postižené,“ vysvětlila Markéta Javůrková ze zdické firmy.

Výuka pod názvem Pinguin (tučňák) je spolkem Centrum zdravých dětí pořádána v Berouně nepřetržitě od roku 1992.
Obrazem: S tučňákem na led! Bruslení školáků na berounském zimáku je pořád IN

V sále bylo stále plno. „Jsem vedena na pracáku a musela jsem sem jít. Nedostávám žádnou podporu, jenom mi stát platí zdravotní pojištění. Nejsem typ, abych pracovala ve fabrice, takže jsem ani nepočítala, že bych tu něco našla. Ráda bych svobodné povolání, ale nejsem schopna se k němu rozhoupat. Naposledy jsem pracovala v mateřské škole jako učitelka, protože mám vystudovanou pedagogickou školu. Starala jsem se dlouho o děti, měla jsem komplikované mateřství, což mě vyčerpalo. A teď nevím, co se sebou,“ přiznala návštěvnice burzy Ludmila z Berouna, která je bez práce už rok.

Skoro rok bez práce je i další oslovený návštěvník burzy. „Na úřadu práce mi doporučili, abych sem zašel. Téměř rok jsem nezaměstnaný, ale vůbec nevím, čím se živit. Naposledy jsem pracoval jako kuchař,“ prohlásil Jaroslav z Hořovic.

Berounskou burzu práce pořádala Krajská hospodářská komora Střední Čechy ve spolupráci s městem.