Práce, zahájené na začátku května, omezily funkčnost obou blízkých křižovatek. Nebylo možné odbočit do Kollárovy ulice, která byla hlavní příjezdovou cestou k supermarketům, a na blízké křižovatce byl uzavřen odbočovací pruh. Řidiči, kteří chtěli odbočit, tak museli stát ve stejném pruhu jako řidiči mířící do města. Dopravu pak lehce omezovaly také práce mimo silnici na Plzeňské v oblasti sídliště.

Obě tato omezení provázela zatím pouze přípravné práce před nadcházející etapou, která začíná už tuto středu 13. června.

Začátek oprav na komunikaci byl sice naplánován už na polovinu března, ovšem najatá firma nedodala včas berounskému odboru dopravy potřebné dokumenty včetně objízdných tras.

„Firma musí nejdříve předložit na místní odbor dopravy s přenesenou působností dokumentaci, obsahující celkový rozsah omezení a objízdné trasy. Rovněž grafický plán rekonstrukce podle fází a dopravní značení s objízdnými trasami,“ uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

„Až po splnění těchto podmínek může dopravní odbor povolit takzvané zvláštní užívání komunikace,“ připomněla. To se nakonec firmě podařilo a městský úřad nakonec vydal povolení uzavírky silnice.

Ve středu tak vstoupí rekonstrukce s téměř tříměsíčním zpožděním do první fáze oprav.

Tato první etapa bude v průběhu několika nadcházejících měsíců rozdělena na dvě části. První z nich, která má pokračovat do 8. července, uzavře zcela jeden jízdní pruh od sídliště směrem do centra. Vozidla budou mířit k centru levým pruhu komunikace.

Auta v opačném směru budou mít na výběr ze dvou objízdných tras. První povede přes třídu Míru a druhá přes neplacený úsek dálnice D5, kdy řidiči najedou u kruhového objezdu a sjedou v Králově Dvoře. Tato objízdná trasa platí především pro nákladní automobily, aby nekomplikovaly ještě více dopravu ve městě.

Druhá část první etapy potrvá od 9. července do 20. srpna. Provoz nezaznamená žádnou změnu, pouze vozidla, která mají namířeno do centra, budou namísto levého pruhu jezdit pravým.

K těmto omezením je nezbytné připomenout, že během oprav mají lidé možnost využít městskou hromadnou dopravu v Králově Dvoře a Berouně zdarma, a to až do 30. června. Během prázdninových měsíců bude doprava opět zpoplatněna a od 1. září až do 20. listopadu, kdy je plánovaný konec rekonstrukce, bude opět zdarma.

Nabízí se otázka, jestli firma rekonstrukci stihne včas, když začala o tři měsíce později. Do toho vnáší světlo mluvčí města. „Firma se snaží, aby práce do požadovaného termínu stihla. V rámci toho se snažila předem si připravit co nejvíce věcí mimo vozovku. Nicméně připomínám, že investorem této stavby je Středočeský kraj, tudíž smlouva existuje mezi ním a firmou. Naše město pouze vydává povolení,“ dodala Jitka Soukupová.