„To vedro je už úmorné. Pracuji jako stavbyvedoucí na jedné stavbě a kdo si to nevyzkoušel na vlastní kůži, nedokáže pochopit, co to je. Pracovat na rozpálené silnici je opravdu očistec," svěřoval se našemu Deníku pětapadesátiletý Petr Baum. „Beru prášky na tlak a v tomhle vedru se opravdu necítím zrovna nejlíp. Ale co se dá dělat, práce se neptá. Tak se aspoň snažíme co nejvíc dodržovat pitný režim," dodává Petr Baum.

Horko ale netrápí jen starší lidi, ale i malé děti. „Máme pětiměsíční holčičku a z toho horka opravdu nemáme radost. Bydlíme v paneláku pod střechou a je tam nedýchatelno. Přes den jezdíme k našim na zahradu. Tam jsou stromy a chládek. Ale nejhorší jsou noci. V bytě je příšerný vzduch a dcerka vůbec nemůže spát. Už jsme s manželem úplně zničení," stěžuje si na úmorná vedra maminka pětiměsíční Karolínky Zdena Veselá.

Horké dny těžce snáší také senioři, kteří si problémy často zhoršují tím, že málo pijí. „Kvůli horku se nám zvedl počet výjezdů k dehydrovaným pacientům," prohlásil ředitel rychlé lékařské pomoci Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. Jak dále uvádí, ve většině těchto případů se jedná o seniory, kteří málo pijí nejen v těchto náročných dnech, ale i v ostatním období.

„Vyjíždíme nejen k dehydrovaným lidem, ale i k případům srdečního selhání a cévním mozkovým příhodám či ke kolapsům. V mnoha případech je na vině již zmíněná dehydratace," pokračuje ve výčtu ředitel řevnické záchranky s tím, že lidé nemají chodit na prudké sluníčko a dodržovat pitný režim. Při vysokých venkovních teplotách by si pro nákup měli dojít buď brzy ráno, nebo navečer.

Bořek Bulíček také varuje před rozpálenými chatami. „Když přijedeme za pacientem do utěsněné chaty, nedá se v ní kolikrát ani dýchat. V takové chatě je velmi vysoká teplota. Lidé by proto měli v těchto dnech nejen hodně pít, ale také důsledně větrat," uzavírá ředitel záchranky.

autoři: Petra Lišková, Radka Kočová