Rakovník

V Městských lesích Rakovník populace černé zvěře vrcholila v roce 2014. Na čtrnácti stech hektarech honební plochy vlastněné městem bylo odstřeleno 165 prasat. „Tím jsme populaci na nějaký čas omezili, protože pak odlov klesal. V roce 2015 už to bylo jen osmdesát kusů a loni také," informoval ředitel městských lesů Jiří Lengyel.

Divoká prasata způsobují úbytek drobné zvěře, protože žerou mladé zajíce a bažanty. „My jsme loni v našem sdružení odlovili třicet divokých prasat," informoval hospodář Mysliveckého sdružení Přílepy Kněževes na Rakovnicku Miroslav Franěk.

V tuto chvíli se divoká prasata nejvíce vyskytují v lesích. Až naroste na polích kryt, to znamená řepka a kukuřice, přesunou se tam, kde se těžko loví. Zemědělci proto vycházejí myslivcům vstříc a dělají v polích průseky. Zasejí v jednolitém lánu kukuřice pásy obilovin nebo směsky. Tam se pak prasata dají vyhnat a odlovit ještě před sklizní.

Škody na polích prasata dělají i na zasetých ozimech i jařinách. Náhrada je většinou věcí dohody zemědělců s mysliveckým sdružením. „Pokaždé jsme se domluvili na brigádách. Loni už i na finančním odškodnění," řekl předseda družstva Jiří Růžička. Prasata například udělala na jednom poli škodu za pětatřicet tisíc korun, nebo přeryla zhruba šedesát procent zasetého lánu.

Více z Rakovníka: Rakovnický deník

Také čtěte: Rakovničané podepisují petici proti výstavbě Kauflandu

K tématu: Rozumným chováním lidí a odlovem se dají ztráty od divočáků velmi výrazně omezit

Příbram

V Mníšku pod Brdy na Příbramsku nebylo ještě před rokem výjimkou potkat prase třeba při cestě na nákup nebo poštu. Zvířata dokázala na majetku napáchat velké škody. Situace loni dohnala radnici k dohodě s myslivci o nočních odstřelech uprostřed města na louce Pivovárka.

Město až do konce příštího roku získalo výjimku, na jejímž základě mohou myslivci střílet divočáky i na přesně vymezených nehonebních pozemcích. Povolení se vztahuje na tříhektarový zelený pás táhnoucí se centrem Mníšku, který využívají k procházkám lidé se psy a maminky s kočárky. V době odstřelu bývá území obehnáno páskami a veřejnost na něj nesmí.

V Dobříši napáchala prasata škodu na hřbitově. Ve městě proto zvolili zvláštní peněžní fond, do něhož obce i veřejnost přispívají na odstřel zvěře.

Více z Příbrami: Příbramský deník

Také čtěte: Obce kolem Příbrami navrhují, co s haldami

Beroun

Prasata jsou přemnožená i na Berounsku, jak potvrdil za myslivecké sdružení Habrový potok Josef Šinkner. „Myslím si, že jsou přemnožená už několik let. Za poslední čtyři roky neubývají. Naše myslivecké sdružení vystřílí kolem dvou set padesáti divokých prasat ročně," uvedl.

Více z Berouna: Berounský deník

Také čtěte: Ředitel záchranky: Útočí na nás pacienti i jejich příbuzní

Kladno

Prasata trápí i Kladensko. Magistrát Kladna každý rok vydává automatické povolení celoročního lovu. Populace prasat podle posledních údajů mírně klesá na Slánsku.

Více z Kladna: Kladenský deník

Také čtěte: Oprava dálnice skončí až v polovině května