Přesněji se kříž světil 3. února, avšak na svém místě od té doby nevydržel ani měsíc. Vandal ho v noci na 30. března uřízl motorovou pilou, ovšem ještě toho dne byl dopaden policií díky obezřetnému občanovi, kterému přišlo podezřelé, že nad ránem slyší běžet motorovou pilu. Je to již třetí kříž, který na tomto místě nevydržel a začíná se zdát, že pochování vojáci zde nedojdou klidu.

Kříž měl připomínat vojáky generála Suvorova, kteří zde byli pohřbeni na konci 18 století. Kdysi u ústí Dvorské cesty stávala také kaple sv. Blažeje, do současnosti se místu tedy říká U Blažeje. V době mezi lety 1798 a 1800 přešlo Čechami kolem padesáti tisíc ruských vojáků pod velením generála Suvorovova. Byli to spojenci Rakouska v rámci protinapoleonské koalice.

„Počítám, že na kraji pole je pochováno nejméně sto ruských a ukrajinských vojáků, tedy kozáků. O zimování vojsk generála Suvorova v Žebráku a jeho okolí jsou uvedeny informace kromě historického okénka v žebráckém zpravodaji také ve Vorlově kronice. Zde je i zmínka o pochování zemřelých vojáků, kteří nemohli být kvůli jinému vyznání umístěni na katolickém hřbitově, a tak byli pochováni mimo něj,“ uvedl tehdy kastelán hradů Točník a Žebrák Petr Zemánek.

EX 05.
EX 05: scházeli se v podzemí a zakončí to v Loděnici

V roce 1997 se Petr Zemánek rozhodl, že se svým otcem toto místo obnoví. První na místě U Blažeje instalovali litinový křížek, který tam ovšem vydržel necelý rok, poté ho někdo nejspíš urazil. V roce 1998 na místo proto instalovali už výraznější křížek s pískovcovým soklem, ovšem ani tentokrát kříž nevydržel. Poslední kříž, který vyrobil Jiří Jaroš ze Bzové za přispění Jana Doušy, vydržel na svém místě zhruba čtvrt roku. Pachatel si tentokrát dal mnohem větší práci a pětimetrový kříž pokácel jedním přesným řezem. Pachatelovým trestným činem se zaobíral okresní soud v Berouně, jak nám sdělila zastupující tisková mluvčí Policie ČR Jana Dětská, „Dne 10. května byl trestní čin předán na okresní soud. Čin byl kvalifikován jako poškozování cizí věci a podle odstavce č. 1 hrozí pachateli až jeden rok odnětí svobody.“

Soud nakonec výrok vynesl, jak Berounskému deníku potvrdil kastelán Petr Zemánek. „Koncem května bylo zasedání soudu, kde samosoudce rozhodl, že pachatel dostane pokutu, musí uhradit způsobenou škodu Národnímu památkovému ústavu a zároveň dostal podmínku na jeden rok.“

Pokud by pachatel podmínku nedodržel, nastoupil by k výkonu trestu odnětí svobody v délce trvání dvou měsíců. Ale ani tímhle činem se iniciátoři nenechali zastavit a nový pravoslavný kříž bude za přispění několika sponzorů opět stát. Stavitel kříže Jiří Jaroš se k tomu vyjádřil takto, „Nový kříž bude. Obec Bzová poskytla sponzorský dar stejně jako p. Tauš, který má v Točníku pilu.

V současné době se nám práce trochu zdržely, chtěli jsme stavět ideálně tenhle víkend. Momentálně už je materiál připravený a čeká na zpracování. Kříž bude opět pětimetrový s rozpětím 3,3 metru.“ Petr Zemánek dodává, „Chceme kříž postavit, co nejdříve to půjde, už kvůli sponzorům, kteří nám přispěli značnou částkou na jeho obnovu.“

Ilustrační foto.
Voda ke koupání v přírodě zůstává kvalitní