Slavnosti před deseti lety zahájil příjezd krále Přemysla Otakara II. s jeho družinou. „Slavíme 745 let od první písemné zmínky o městu. Žádné podobné představení jsme v Berouně neměli. Za pět let se bude slavit kulaté výročí a královský průvod by tu určitě chyběl,“ vysvětlil v roce 2010 tehdejší místostarosta Berouna Tomáš Havel, jak vznikl nápad pozvat do města královskou družinu.

Sám se obyvatelům města představil jako jejich konšel. Vladimíra Čecha v roli panovníka pak přivítal na Husově náměstí proslovem jak z rytířských dob. „Podívej, on mluví spatra,“ divili se přihlížející. „Ale ta družina je opravdu skromná,“ upozorňovali jiní.

Skutečně. Krále při jeho první návštěvě města doprovodila jen malá skupina rytířů. Na koni jel pouze panovník. „Věřím, že se královský průvod ve městě uchytí a příště už bude doprovod bohatší,“ předvídal tenkrát Tomáš Havel.

Vladaře pohostili zástupci cechu pivovarnického, uzenářského a hrnčířského. Diváci poté museli udělat prostor šermířům, kteří předvedli své umění. „Bojiště v centru města se mi líbilo, ale my jsme sem s rodinou přijeli především kvůli představení pro děti a hudební produkci,“ uvedl Milan Nový z Kladna.

Upozornil tak na další program Berounských hradeb. Král ještě pokřtil novou knihu Otomara Dvořáka Po stopách českých králů pěšky i na kole a vydal se i s družinou na Moravské pole.

Vojtěch Plecitý