Tradiční Poberounský masopust přiblížil tehdy jeden z pořadatelů Miloslav Frýdl. „Masopust je, podobně jako třeba Vánoce či Velikonoce, tradiční akce, která by měla ctít zavedené zvyky a náležitosti. O to se v případě Poberounského masopustu, (který se v roce 2011 konal v novodobé historii již podvaadvacáté), snažíme především. Nicméně je pravda, že každý rok divákům nabízíme nějakou ozvláštňující novinku. Letos byly dvě. Jednak byla poprvé udělena nejoriginálnější maškaře Cena Josefa Jahelky. Má podobu rozzářeného sluníčka zavěšeného na zlatém řetězu a jméno získala po loni tragicky zesnulém obyvateli Zadní Třebaně, který v minulosti několikrát získal za své převleky titul Král masopustu. Mimochodem – sluníčko vyrobili žáci ZŠ Liteň. Cenu získali manželé Zavadilovi za masku Berušky a Ferdy mravence. Druhou novinkou bylo vystoupení koňských akrobatů z profesionální skupiny Caballos, kteří předvedou, co všechno s koňmi a na koních dovedou.“

Kdo byl pořadatelem masopustu?
Pořadatelem Poberounského masopustu je už dvaadvacet let občanské sdružení Naše noviny, které v kraji kolem dolní Berounky organizuje rozličné kulturní akce. Obecní úřad se letos do masopustního dění zapojil mnohem aktivněji, než v minulých letech. Podílel se na organizaci stylového jarmarku, na kterém se sešli trhovci doslova z celé republiky, starosta Stanislav Balíček předal maškarám a maškarákům právo vlády nad obcí v den masopustu.

Vzpomínáte na humorné zážitky z masopustů?
Humorných či úsměvných zážitků je samozřejmě za těch dvaadvacet let, co se v Zadní Třebani masopust koná, nepřeberně. Rok co rok k nim patří například stylové vystoupení řevnických ochotníků se symbolickým pohřbíváním břichatého Masopusta Bakcha. Loni k nám dorazil prezident Václav Klaus i s pořádně říznou ochrankou a prezidentským autem. Samozřejmě, že jen „jako“ šlo o velmi originální masky skupiny místních obyvatel. Herečka Naďa Konvalinková, která přijela předloni a natáčela v Zadní Třebani rozhlasový pořad o masopustních dobrotách, ale byla opravdová. Rádi vzpomínáme i na záštitu, kterou v roce 2009 jubilejnímu XX. Poberounskému masopustu poskytl legendární fotbalista Josef Masopust. V tomtéž roce si u nás také dali sraz reprezentanti 25 středočeských obcí a pražských obvodů, kde se slaví masopust. Mimo jiné mezi nimi byl, samozřejmě v masce, i tehdejší starosta Berouna, dnes ministr kultury Jiří Besser. Společnost mu část dopoledne dělal vůl – originálně maskovaný starosta Letů Jiří Hudeček.

Převažují tradiční masky, nebo novodobé?
Snažíme se, aby jádro masek, ty které k masopustu neodmyslitelně patří, a to jsou Masopust-Bakchus, medvěd s medvědářem, policajt, Žid a některé další, nechyběly nikdy. Je ale pravda, že většina účastníků v maskách, a bývá jich ke stovce, se nechává inspirovat nejrůznějšími, zhusta zcela současnými podněty. Takže kromě vodníků, princezen, bludiček, pirátů, rytířů, cikánů, kostlivců, pravidelně přichází například Sněhurka i s trpaslíky, nebožtíci, čuňíci, slepice, roboti, želví ninjové, Shrekové, Číňané, různé alegorické vozy a dokonce i maskovaní psi.