Doba, kdy jsme na karnevalech pobíhali v domácky vyrobených maskách z krepáku, je nenávratně pryč. Dnes se děti strojí do slušivých a dokonalých masek svých oblíbených pohádkových hrdinů, které rodiče zakoupili v hračkářství, na internetu, nebo je mají z nejbližší půjčovny.

Čest výjimkám. Stále se najdou šikovné a tvořivé maminky, které dokáží vykouzlit nádherné masky vlastní rukou. Pak je ale také nutné přesvědčit potomka, že tahle maska je ta pravá. Protože dnešní děti mají o karnevalovém kostýmu docela jasnou představu.


Přesvědčili jsme se osobně například na dětském karnevalu v králodvorské mateřské školce. Dívky zůstávají věrné tradici, a tak převažovaly princezny v roztomilých růžových šatičkách. Kluci ale nezapřeli duši akčních hrdinů a bojovníků. A tak se na karnevalu objevili hned čtyři Spidermani, dva želví ninjové, Zoro mstitel, Batman a nechyběli ani další filmoví hrdinové.


O vkusu dětí ví své i pracovníci žebrácké půjčovny kostýmů. „Děti se inspirují svými televizními hrdiny. Takže teď je největší zájem o piráty, mušketýry, Batmany a další hrdiny. Letos jsme zaznamenali velkou poptávku o kostým mušketýrky pro děvčátka,“ uvedla za půjčovnu kostýmů v roce 2011 Marie Strnadová.