Obyvatelé Hostomic úpravu náměstí uvítali. Důrazně však upozorňovali na to, že z města nesmí zmizet ani jeden zdravý strom. „Velmi málo tu prší, v létě se náměstí mění v saharu. Hostomice přišly v posledních letech o mnoho stromů, ať už z důvodu jejich špatného zdravotního stavu, nebo kvůli stavebním zásahům. To už se nesmí opakovat,“ konstatovala Libuše Kůtová, která v Hostomicích žila třicet let a do města ji zpět přivedla právě výstava architektů, kteří do soutěže odeslali celkem dvaatřicet návrhů na úpravu centra města.

Soutěžní práce hodnotili tehdy přední čeští architekti Josef Pleskot, Emil Přikryl, Jan Jehlík a krajinářský architekt Emil Velička. Nejvyšší ocenění si přímo z vernisáže výstavy odnesli Lenka Křemenová a David Maštálka, součástí jejich týmu byl i Miloslav Cimbál. „Hostomice nás zaujaly již před několika lety. Při každé návštěvě nás napadlo, že k dokonalosti náměstí se vzrostlými lipami stačí jen několik úprav,“ uvedla architektka Lenka Křemenová.

Právě jednoduchost a přirozené propojení městského a venkovského prostoru zaujalo porotce na vítězném návrhu. Upoutalo je i nadšení, s jakou se zástupci města do soutěže pustili. „Není časté, aby tak malé město vypsalo tak kvalitní soutěž. Právě kvalita akce a nadšení hostomických přivedlo do soutěže špičkové architekty,“ uvedl tehdy předseda poroty Jan Jehlík.

„Hodnocení poroty se pro mě stalo doživotním zážitkem. S úctou jsem poslouchal odborníky, jak se k jednotlivým návrhům vyjadřují. Řešení úprav takového prostoru není věc na lidovou tvořivost, je to odborná záležitost a v porotě jsem viděl odbornost na nejvyšší úrovni,“ uzavřel Vladimír Zachoval s tím, že jediné, co je mrzí, že se na vernisáž soutěže nedostavili pozvaní zástupci kraje.

Podle vítězného návrhu pak Hostomičtí Tyršovo náměstí upravovali. Čekala je však ještě náročná práce při přípravě projektů jednotlivých etap a získávání finanční podpory.

Military ples Klálův Dvůr
PŘED 10 LETY: Pozvání na Military ples přijal i ruský velvyslanec