Studentka Eliška oslavila 7. října své osmnácté narozeniny. V Kublově, kde dívka se svou rodinou bydlí, tak přibyl další právoplatný volič. Přitom kdyby své plnoletiny slavila jen o pouhých deset dní později, už by nemohla rozhodovat o dalším osudu její obce, stejně ani jako o složení Senátu.

„Volební lístky nám přišly do schránky, ale nechávám to na poslední chvíli. Ještě jsem si je ani pořádně neprohlédla,“ svěřila se mladá volička. Své právo volit se ale rozhodla využít. „Nejsem ještě stoprocentně rozhodnutá, ale spíš budu hlasovat jen v komunálních volbách. Uvidím, až si pročtu všechny kandidátky,“ dodala Eliška.

Jak sama přiznává, volební kampaň vůbec nesledovala. „Tohle mě moc neoslovuje. Tím ale nechci říct, že je taková kampaň zbytečná. Kdo ji chce sledovat, má možnost. Já si ale nevyberu podle letáků či billboardů,“ vysvětlila.

V letošních komunálních volbách se do komunálních voleb snažila dostat řada mladých lidí. Výjimkou nebyli ani osmnáctiletí kandidáti. Dovedla by si Eliška představit, že by se na kandidátní listině ve své obci ocitla i ona? „To si představit nedokážu,“ dodala se smíchem. Stačí jí prý možnost svým volebním hlasem přispět k rozhodnutí, jakým směrem se bude jejich obec další čtyři roky ubírat.