Kvůli vládním opatření v boji proti šíření nemoci Covid-19 byly letošní velikonoční svátky velmi odlišné. Zatímco v minulých letech chodily skupiny koledníků, letos museli všichni zůstat doma.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Středisko volného času Domeček Hořovice se proto rozhodlo letošní svátky jara zpříjemnit unikátní výzvou Zajíců není nikdy dost aneb trochu jiné Velikonoce, která měla za cíl motivovat lidi a vyrobit ve své obci co největší počet zajíců umístěných na zahradách, za oknem, zkrátka všude na viditelných místech.

Následně byli zajíci přepočítáni na počet obyvatel v dané obci. Do výzvy se nakonec zapojila osmdesátka obcí, celkem lidé vyrobili 5 298 zajíců a počet přispěvatelů do skupiny na sociální síti se vyšplhal na 1 503 členů.

Absolutním vítězem výzvy se stala obec Vižina ze Středočeského kraje. Po přepočtu tu vycházel jeden vyrobený zajíc na 1,5 obyvatele. Na druhém místě skončil Zaječov, třetí pak obec Korno.

Co se týče počtu vyrobených zajíců, nejaktivnější byli lidé právě v Zaječově, kde obec zdobilo 724 zajíců, aktivní byli i v Litni (242) a v Hořovicích (229).

„Našli jsme cestu, jak stmelit lidi a udělat dětem hezký zážitek a vzpomínku na Velikonoce,“ komentovala vznik projektu ředitelka Vladimíra Šlosarová. „Nápad vznikl na našem pracovišti v Litni, přišly s ním Eva Drbalová a Katka Kellerová. Původně se mělo jednat o akci v rámci Domečku, aby lidé ve spádových obcích měli o trochu větší chuť Velikonoce slavit,“ sdělil vznik výzvy její hlavní koordinátor, Tomáš Klokočník.