Na králodvorském sídlišti Nad Stadionem je ticho. Lidé jsou už v teple svých domovů nebo v blízké hospůdce, vlastně sport baru Pod Topolem.

A na to také sázím. Za pár minut začíná na veřejnoprávní televizi debata obou prezidentských kandidátů. A protože politika se rozebírá nejlépe u piva, čekám, že se ty pravé neotřelé názory dozvím právě tam.

Taky že ano. V restauraci už sedí několik štamgastů, ale politiku tedy rozhodně neprobírají. Na prezidentskou debatu je lehce upozorňuji až já a na to několik z nich zasvěceně pokyvuje hlavou, že o tom samozřejmě vědí. „Tak ať to přepne," vzkazuje několik z nich sympatické servírce, která jakousi hitparádu přepíná na ČT24. Objeví se moderátor a vzápětí oba hlavní aktéři: Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.
Debata se pomalu stáčí k politice, ale trochu křečovitě, před zapnutým diktafonem totiž dochází řeč i vyhlášeným řečníkům. A tak musí dojít na pár chlapáckých povzbuzení typu: „Lojzo, dělej, tak řekni jí něco!"

Nakonec se do hovoru pouští první ze štamgastů: „Já mám svojí hlavu a nenechám se ovlivnit. Ne že bych na ty debaty v televizi vůbec nekoukal, když je stíhám, tak se je pustím. Ale stejně volím podle sebe," zdůraznil pan Šalenda. To prý ale neznamená, že by s kamarády u piva nerozebral politickou situaci .

I dalšího štamgasta se ptám, co on a politika a jestli chodí k volbám. Ten mou otázku odráží lakonickým: „No, ježíšmarjá!" Trochu ho prý rozhodilo, že nepostoupil jeho favorit. „Volil jsme toho pokérovanýho, ale ten už tam není. Je to škoda. Tyhle ty dva už tam v politice byli. Jeden premiérem, druhý teď ve vládě. Ale nikdo nic dobrýho pro lidi neudělal," stojí si za svými slovy Radek Skokan.

Zároveň se otáčí na své kamarády, aby je trochu vyburcoval k diskuzi: „No schválně, tak co udělali pro lidi, no řekněte?" Jindy by se ostatní pustili do debaty, teď nejspíš opět zapůsobilo kouzlo diktafonu a pánové se raději zdrželi komentářů.

Také Václav Špína se nakonec nechal přemluvit kamarády: „Budu asi volit Schwarzenberga, je tam z nich asi nejrozumnější." „Vždyť si šlape na jazyk," oponoval jiný. Co člověk, to zkrátka názor. Natož na politiky…