Zvýšený zájem řidičů o výměnu pneumatik zaznamenali nyní například i v autorizovaném servisu v centru Berouna. „V některých dnech máme ještě více objednávek, než v minulém týdnu," konstatoval za autorizovaný servis Michal Suchý, který předpokládá, že další opozdilce k výměně pneumatik může dohnat i počasí. „K případům, kdy lidé jezdí na letních pneumatikách až do doby, než napadne první sníh, dochází každým rokem," prohlásil Michal Suchý a dodává, že první sníh může řidiče nepříjemně překvapit. „Riskují pokutu i problémy s proplacením škod při nehodě," upozornil Michal Suchý.

Lidé se objednávají například i do autoorapravny v Neumětelích. „Podle objednávek je jasné, že všichni řidiči pneumatiky ještě nevyměnili," konstatoval za neumětelskou autoopravnu Václav Kačírek. Lidé si nechávají v těchto dnech vyměnit pneumatiky například i v pneuservisu v berounské lokalitě Zavadilka.

Povinnost ukládá zákon:

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky, pokud je mezi 1. listopadem a 31. březnem a zároveň se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Předně to znamená to, že není bezpodmínečně nutné mít zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna. Pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, zimní pneumatiky mít nemusíte. Avšak pokud venku takové podmínky panují, nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto.
Zákon také jasně stanoví, na kterých nápravách a jaké pneu vozidlo musí mít, vozidla s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg musí mít zimní pneu na všech kolech. Pokud jezdíte spíše výjimečně, chcete ušetřit, doporučujeme spíše celoroční pneumatiky. Výjimku tvoří vozidla s hmotností převyšující 3500 kg, které musí mít zimní pneumatiky „pouze" na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.
Na pneu je třeba mít dezén zimních pneumatik minimálně 4 mm (u vozů nad 3,5 t 6 mm). Zákon se však nepoužije na rezervu, tu v případě nouzového dojetí samozřejmě můžete mít letní.
Zákon stanoví povinné zimní pneumatiky pouze pro vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob nebo dopravu nákladu. Nevztahuje se tedy na motorky a podobná vozidla s méně než 4 koly. Povinné zimní pneumatiky jsou pouze pro vozidla kategorie M a N.

Značka „Zimní výbava"

Značka „Zimní výbava" byla uvedena už v roce 2008, kdy označovala úseky, kde musíte povinně od 1. listopadu do 30. dubna mít na autě zimní pneumatiky. Tento účel také plní i dnes, kdy platí povinnost zimních pneumatik plošně. Na rozdíl od ní značka stanovuje zimní „gumy" bezpodmínečně, tedy za každého počasí bez ohledu na stav vozovky.

Jezdit v zimě na letních pneumatikách při zhoršených klimatických podmínkách je risk nejen kvůli možné pokutě, ale také kvůli způsobeným škodám, které vám pojišťovna nemusí proplatit. Pro ty, kteří si myslí, že přezouvat nebudou a přitom budou jezdit stále a za jakýchkoliv podmínek, jedno varování: i pojišťovny se zajímají o stav pneumatik při všech dopravních nehodách v zimním období. Krácení plnění za vzniklou škodu bude pak zcela legální a v souladu s pojistnými podmínkami.

AUTOR: nprap. Lenka Uriánková PIS PČR ÚO Beroun