Pomáhali ochránit zdraví lidí i majetek. Na jejich bedrech byla evakuace lidí, zásobení pitnou vodou i pomoc raněným. „V prvních dnech povodní jsme ošetřovali sto padesát až sto šedesát lidí denně. Jednalo se hlavně o dobrovolníky, kteří se zranili při pomoci druhým," vzpomíná ředitel řevnické záchranky Trans Hospital Bořek Bulíček.
Tržné rány ani pohmožděniny nebránily lidem v další pomoci. „Po ošetření vyrazili opět do terénu," pokračuje ředitel záchranky a dodává, že v mnoha případech se musel lékař vypravit přímo do zatopených oblastí. „Před deseti lety nám k tomu sloužily hlavně motorové čluny. Nyní máme k dispozici i obojživelné vozidlo Volvo BV 202," upozornil Bořek Bulíček.
Povodně přiměly i další integrované složky k tomu, aby rozšířily své vybavení o obojživelnou speciální techniku. Zástupci hasičů a záchranářů se také sešli na akci, při které katastrofální povodně z roku 2002 připomněli. Konala se na Berounce u Roztok a se záchranáři se jí zúčastnilo mnoho dobrovolných a profesionálních hasičských sborů. Celý den se konaly ukázky z práce záchranných jednotek, a to jak na vodě, tak na souši.
Vyvrcholením bylo předvedení záchrany osob uvězněných na skále a ve vodě za pomoci vrtulníku a lezecké skupiny a předvedení v akci obojživelného vozidla, které lze použít například i v rozbahněném terénu a v hlubokém sněhu.