Přijetím zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů se od ledna změnily dávky sociální podpory. Nárok na přídavky má i nezaopatřené dítě do 26 let, které žije v rodině s příjmem nižším, než je 2,4násobek životního minima.

S věkem dítěte se částka zvyšuje

Přídavek na děti se vyplácí podle věku dítěte. Pavla Říhová z Králova Dvora měla štěstí. Stačilo málo a o přídavky na dítě přišla. „Mám syna, který letos končí devátou třídu. Kdybychom měli loni s manželem příjem o tři stovky vyšší, už jsme přídavky na syna nedostali. Od února, kdy mu bude patnáct let, na něho budeme dostávat 700 korun. Nyní je to o devadesát korun méně,“ říká Pavla Říhová.

Senioři vítají každou korunu

Od letošního roku se potřebným lidem zvýšily příspěvky na bydlení, a to o 15 až 20 procent. Tuto sociální dávku pobírá v České republice zhruba 240 000 lidí. Dostávají ho osoby a rodiny s nízkými příjmy, kterým nestačí 30 procent příjmu na pokrytí nákladů na bydlení. Do příspěvku se promítá výše nájmu, náklady srovnatelné s nájmem a výdaji za plyn, elektřinu, vodu a topení. Velikost místa bydliště nehraje roli. Jitka Smolková z Berouna hodlá o dávku na bydlení letos požádat.

„O příspěvku na bydlení jsem slyšela v loňském roce od své kamarádky. Můj důchod není velký, tak jsem uvažovala, že bych o tuto sociální dávku od letošního roku zažádala. Každá koruna navíc je dobrá, ale nevím, zda mám na příspěvek nárok. Dcera zjišťuje vše potřebné,“ uvedla Smolková.

Lidé, kteří se v rámci pěstounské péče starají minimálně o čtyři děti, mají letos nárok na finanční příspěvek na nákup motorového vozidla. Výše této dávky záleží na jeho pořizovací ceně. Může dosáhnout až 70 procent ceny. Jeho maximální výše je ale 100 000 korun.