V 8.45 začali žáci základních škol psát test z matematiky a v 11.05 z českého jazyka. Ve třídě byli po šestnácti tak, aby každý seděl v lavici sám, ukrajinští žáci po dvou nebo po jednom. Celkem měli žáci vyhrazeno sedm učeben. „Do čtyřletého studia přijímáme 2 třídy, což i na výjimku zřizovatele znamená 64 žáků. Přihlášku si letos podalo 151 žáků,“ uvedla ředitelka Gymnázia Joachima Barranda Jana Hronková.

Na chodbách panoval klid, aby se všichni mohli soustředit. „Ve čtyřech dnech, kdy na naší škole probíhají přijímací zkoušky, se vždy polovina studentů a tříd učí dle rozvrhu se suplováním a druhá polovina se účastní předem naplánovaných projektových dnů mimo budovu školy. Tedy studenti nedostali ředitelské volno,“ připomněla Hronková.

Přijímací zkoušky na berounském Gymnáziu Joachima Barranda:

Přijímačky na berounském gymnáziu. O studium se uchází sto padesát jedna žáků | Video: Hájíčková Jana

„Na písemné zkoušky z matematiky jsem se připravoval intenzivně čtrnáct dní, z českého jazyka mě čeká pohovor. V České republice jsem dva roky a chodím na Jungmannovu základní školu v Berouně,“ svěřil se Michal z Ukrajiny. Některé děti doprovodili až ke třídě rodiče. „Tak hodně štěstí,“ bylo slyšet z jejich úst.

„Letos poprvé není v matematice otázka číslo šestnáct obtížná, což jsme rádi. Ale nelíbí se nám, že ze tří škol, které jsme si vybrali, nám Cermat přidělí školu podle toho, jak kluk zvládne testy. Když by chtěl jít s kamarádem, tak to nebude možné,“ postěžovala si jedna z maminek. Výsledky škola zveřejní v pondělí 15. května.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Absolvent berounského gymnázia Jan Blecha trénoval přední světové tenistky, srdce ho ale táhlo domů

Jan Blecha o vítězství na pardubické juniorce. | Video: Hájíčková Jana