Podle komunálních politiků je přímá volba starosty za současných podmínek nemyslitelná. „V případě, že by zůstaly v platnosti i další zákony a rozhodovala by v obcích a městech rada a zastupitelstvo, tak je přímá volba starosty zcela zbytečná. Na druhou stranu se nabízí otázka, zda by toho, že by byl starosta či hejtman volen přímo, nezneužívali různí developeři a neovlivňovali by jeho volbu formou médií. Něco jiného by bylo, kdyby se zvýšila pravomoc starosty,“ uvedl k přímé volbě starostů a hejtmanů starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

V Králově Dvoře je sedmnáctičlenné zastupitelstvo. Jeho členové se musí společně dohodnout na volbě radních, starosty, místostarostů, na rozpočtu a ostatních potřebných věcech většinově. „Může se stát, že v případě přímé volby bude zvolen starosta, se kterým nebude souhlasit většina zastupitelů. V takovém případě tam takový starosta bude k ničemu,“ vysvětlil Petr Vychodil.

Podle starosty Berouna Ivana Kůse nepřipadá přímá volba starostů a hejtmanů za současných podmínek v úvahu. „Zní to libě, ale pokud nebudou připraveny pravomoci starosty, protože při přímé volbě musí mít starosta jiné pravomoci než má dnes, kdy ho volí zastupitelstvo, tak by to nic dobrého nepřineslo,“ konstatoval k přímé volbě komunálních a krajských politiků starosta Berouna s tím, že přímo volený starosta může jen těžko nést tak velkou odpovědnost a přitom být pod kuratelou zastupitelstva. „V případě, že se v souladu s přímou volbou upraví i zákony, tak proč ne. V našem partnerském městě v Polsku je starosta zvolený přímou volbou. Má své ale pravomoce, které u nás zdaleka starostové nemají. Takže když bude přímá volba spojena i s jeho pravomocemi a jeho silnějším postavením, tak proč ne,“ dodal Ivan Kůs.

Přímá volba starostů a hejtmanů nebudí dobrý dojem ani u obyvatel Berouna. „Neumím si dost dobře představit, jak by to pak v berounském zastupitelstvu vypadalo. Už takhle nejsou jednotní a jsou rozdělení na několik táborů. Možná by to při té přímé volbě starosty bylo u nás ve městě ještě horší jak při druhém kole přímé volby našeho prezidenta,“ konstatoval Richard Blažek z Berouna.

Současný hořovický starosta Jiří Peřina, který by chtěl kandidovat i v příštích komunálních volbách, pro přímou volbu starostů není. „Neumím si představit, jak bych řídil zastupitelstvo, ve kterém bych měl samou opozici. Neumím si představit, že by si nějaké strany, které budou zvoleny do zastupitelstva, vytvořily jakousi koalici a já bych měl jít proti nim. Protože když vám nikdo nic neodhlasuje, tak jste tam zbytečný. Víte, ona přímá volba prezidenta je zcela něco jiného než předsedy vlády. Přímá volba prezidenta má svoji určitou roli, ale u starostů je to jiné,“ vysvětlil starosta Hořovic Jiří Peřina.