Bylo tomu tak i o prázdninách. „V letních měsících nás navštívily například děti v rámci táborových programů. Na malé návštěvníky nejrůznějšího věku čekal vždy program, který souvisel s přímým kontaktem se zvířátky," říká za Zvířecí pohodu Michaela Hlubučková.

Ta je přesvědčená o tom, že pro děti je možnost „osahat" si nejrůznější zvířecí druhy velmi zásadní. Jednak proto, že je to mnohdy baví více, než samotné přednášky, a také proto, že v nich přímý kontakt přirozeně více rozvíjí zájem o zvířata a přírodu jako takovou. „V dnešní hektičtější a hodně přetechnizované době jsou děti méně v kontaktu se zvířaty a přírodou, což může někdy vyústit jednak v neznalost dříve zcela běžně chovaných druhů hospodářských a domácích zvířat a také občas k nekorektnímu chování, kdy se děti uchylují k týrání zvířat, aniž by si uvědomovaly, že něco dělají špatně," pokračuje Michaela Hlubučková.

„Proto podporovat v dětech kladný zájem o přírodu, učit je, jak se o zvířátka starat a jak s nimi zacházet nám přijde důležité. Vše vysvětlujeme a názorně ukazujeme rozdíly mezi zvířátky, o která pečujeme," popisují průběh návštěv zástupci Zvířecí pohody.

Ti zažívají i veselé chvilky, kdy si děti z měst pletou ovečku s kozou, případně kozu s lamou. „U našeho prasátka se zase dosti často podivují nad jeho velikostí. Zároveň nám přijde zajímavé a přínosné, že do aktivit zapojujeme také zvířátka z azylu. Například v našem domově pro vysloužilé koníky máme několik velmi hodných a trpělivých jedinců, kteří nám pomáhají jakožto živá výuková pomůcka. Děti se tak učí, že i starší koník či pejsek může být prima kamarádem, který potřebuje naši péči a že je mu dobře v naší přítomnosti, když s ním hezky zacházíme," uzavírá Michaela Hlubučková.