V regionu je celkem šest měst, a to Beroun, Králův Dvůr, Zdice, Hořovice, Žebrák a Hostomice. Zdice patří k těm menším a po letošních komunálních volbách zde na radnici pravděpodobně k žádnému velkému třesku nedojde. Už mnoho let je zde ve vedení ČSSD. Při komunálních volbách v roce 2014 dostala téměř 53 procent hlasů. Letošní komunální volby tak budou zřejmě o pokračování stávající koalice ČSSD s nezávislými.

K prioritám současného vedení Zdic patřila podpora školství, kultury a sportu. Mají za sebou výstavbu nové mateřské školy, rekonstrukci budovy prvního stupně místní základní školy a nedávno se jim podařilo rozjet výstavbu zcela nového školního pavilonu pro druhý stupeň.

Město na výstavbu nového pavilonu získalo velkou dotaci od ministerstva financí. Nová budova druhého stupně zdické základní školy bude mít čtyři podlaží. Celkové přepokládané realizační náklady jsou ve výši 220 milionů korun. Výstavba pavilonu byla hlavním tématem letošních diskuzí zastupitelů. Měla i své odpůrce, podle kterých nebyla potřeba. Nová budova ale zajistí kapacitu pro větší počet žáků. Vzhledem k rozsáhlé výstavbě ve spádových obcích jako je Bavoryně, Chodouň a plánované výstavbě ve Zdických lokalitách u Knížkovic a Na Písmenech je výstavba nového pavilonu logickým řešením.

Další plus si současné vedení Zdic může připsat za rekonstrukci místní sportovní haly a jejího zázemí. Z neutěšené budovy se mu podařilo postupnou rekonstrukcí udělat moderní a hlavně plně využité sportovní zařízení, které má vlastní ubytovnu. První etapa rekonstrukce haly, která začala v roce 2015, stála 11,6 milionu korun. Druhá etapa v roce 2016 zahrnovala zateplení a obnovu sportovního zázemí i posilovny a zřízení recepce za necelých pět milionů. Letos město zrealizovalo třetí etapu, která se týkala ubytovny. Celkové náklady kolem pěti milionů korun uhradilo ze svých zdrojů.

Vedení města se prozatím nepodařilo rozjet druhou etapu modernizace kina, která zahrnuje rekonstrukci vnitřních prostor včetně audiovizuálního vybavení za zhruba 11 milionů korun. „Jednali jsme se zástupci četných institucí, ale nepodařilo se nám najít vhodný dotační titul. Máme ale naději, že v roce 2020 bude na tyto akce poskytovat dotaci Evropská unie,“ uvedl místostarosta Zdic Přemysl Landa.

Povedlo se 
Povedlo se zrekonstruovat místní sportovní halu a její celé zázemí. První etapa opravy sportovní haly se týkala hlavní budovy. Zateplení sportovního zázemí i ubytovny a zároveň rekonstrukce vnitřní části sportovních prostor. Druhá etapa zahrnovala zateplení a obnovu sportovního zázemí i posilovny a zřízení recepce. Třetí etapa se týkala rozsáhlé modernizace ubytovny u haly.

Nepovedlo se
Problémem, který se nepodařilo současnému vedení města vyřešit, jsou pozemky pod místním sportovním areálem. Představitelé Zdic chtěli získat do majetku města pozemky pod fotbalovým hřištěm, tribunou a volejbalovým hřištěm místní Tělovýchovné jednoty Lokomotiva Zdice. Pozemky patří Římskokatolické církvi a zdičtí sportovci je mají v pronájmu. Nájemné je pro ně ale vysoké.

Současní zastupitelé Zdic (14 členů):
Antonín Sklenář ČSSD, Přemysl Landa ČSSD, Richard Dolejš ČSSD, Karel Freyburg BEZP - Zdičtí nezávislí pro rozvoj podnikání, kultury a sportu 2014, Jiří Podskalský ČSSD, Rudolf Peltan KSČM, Ivana Rabochová ČSSD, Monika Růžičková NK - ODS, Marie Vožehová ČSSD, Josef Macháček BEZP - Nezávislí pro Zdice s podporou TOP09, Jan Novotný ČSSD, Michal Pánek ČSSD, Martina Rajtmajerová BEZP - Zdičtí nezávislí pro rozvoj podnikání, kultury a sportu 2014, Andrea Rosenbaumová BEZP – TOP 09