Legalizaci marihuany by podpořila starostka Berouna Soňa Chalupová. „Jsem zásadně proti užívání tvrdých drog. Marihuana k nim ale nepatří. A názory, které tvrdí, že její konzumenti přecházejí později k tvrdým drogám a skončí na heroinu, jsou podle mne nesmysl. Proto bych pro její nějakou mírnější legalizaci byla. Zejména pro lidi, kteří jsou nemocní a marihuanu potřebují. V životě jsem to nekouřila, ale tabák je také legální a je to také droga. Tak proč ne marihuana. Spíš bych zakázala výherní automaty,“ konstatovala starostka Berouna

Podle ní existuje extremistický názor jednoho amerického profesora, podle kterého by se měly legalizovat veškeré drogy. „Tím totiž ztratí na lákavosti. Povolené věci mnohé lidi přestanou bavit. A protože by byly zdaněné, přišly by drogové kartely, které nyní vydělávají neskutečné peníze, o svůj vliv,“ vysvětlila Soňa Chalupová.

Ilustrační foto
Muzejní výstava je zaměřená na historii výroby perníku

S jejím názorem se ztotožňuje i Jiří Souhrada. Podle něho s sebou marihuanová prohibice přináší negativní ekonomický dopad. „Myslím si, že by legalizace marihuany přinesla dost pozitiv. Hlavně pro ekonomiku. Alkohol, který má v porovnání s marihuanou daleko horší účinky na lidský organismus, je také volně v prodeji. Kdo chce marihuanu kouřit, tak si ji dnes na trhu sežene. Každý ví, za kým má jít. Kdyby byla ve volném prodeji, tak počet konzumentů podle mne nijak nestoupne,“ tvrdí berounský podnikatel.

„Pro mne je marihuana droga jako každá jiná. Já bych to nechal při starém a seznam povolených drog nerozšiřoval,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina s tím, že prodej marihuany v lékárnách má své opodstatnění. „Viděl jsem, že nemocným lidem dokáže marihuana ulevit. Ale aby se volně prodávala lidem jen proto, že se potřebují dostat do rauše, s tím nesouhlasím,“ konstatoval Michal Mišina. Proti legalizaci konopí je i Kristina Halaburdová. „Souhlasila bych ale, aby si ji mohli koupit lidé, kteří jsou vážně nemocní,“ uvedla Kristina Halaburdová.

Proti legalizaci konopí je i policie. „Legalizace marihuany není správná. Jedná se sice o měkkou drogu, na které ale může vzniknout závislost jako na kterékoli jiné droze a kromě toho jsou u ní potvrzené určité negativní účinky. Samozřejmě může být přestupnou stanicí pro tvrdší drogy,“ konstatovala mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Anketa: Jste pro legalizaci užívání marihuany?

Aleš Hora, technik:
Jsem pro legalizaci rekreačního užívání, pěstování pro vlastní potřebu a samozřejmě pro lékařské a účely. Přijde mi scestné dělat „hon” na lidi, co si doma pěstují 2-3 kytky pro vlastní potřebu - ať už na kouření, mastičky, či cokoli jiného. Nemluvě o důchodcích, kteří se tím léčí.

Jan Douša, profesionální hasič:
Jsem pro legalizaci. Marihuana je srovnatelná s alkoholem a většina populace mladší čtyřiceti let to tak má i nastavené. Alkohol je také zcela legální a přináší státnímu rozpočtu nemalé peníze. Koneckonců, i pivo se dá pít občas a pro chuť, ale zároveň se spousta lidí upije k smrti.

Vojtěch Štochl, student:
Nechci znít jako suchar, ale jsem proti legalizaci marihuany. Podle mého názoru je marihuana vstupní brána pro tvrdší drogy a legalizací se ta cesta velmi usnadní. Díky tomu si myslím, že by to bylo příčinnou mnoha problémů, hlavně na zdraví, ale mohlo by to mít důsledky i jinde.

Lenka Štiková, podnikatelka:
Nejsem pro legalizaci marihuany. Podle mě se jedná o drogu, která utlumuje vnímání a může vyvolat zkreslené představy o realitě. Bohužel se jedná o velmi snadno dostupnou látku, že si ji dokáží sehnat už i děti na základní škole. Opravdu jim to chceme ještě usnadňovat legalizaci?

Ilustrační foto
Soud vyhověl městu, vyklizení černé skládky na Lištici odložil