Zrušení adventních trhů nedává podle trhovců z Berouna žádný smysl. Vládní nařízení se dotknout například Pavla Novotného, prodejce trdelníku, který na Husovo náměstí jezdí pravidelně. Podle současného nařízení nesmí oblíbený sladký výrobek prodávat čerstvě upečený.

„Tohle trvá už druhý rok. Co na to říct? To je prostě likvidující. Kdyby nám to řekli například už na začátku měsíce, tak by člověk nic nenakupoval. Máme připravenou mouku, máslo, vajíčka, všechno. To vše nemá moc dlouhou trvanlivost,“ uvedl prodejce.

Jedinou variantou pro něj nyní je, že trdelníky bude nabízet předpečené. „Momentálně je můžeme prodávat jen zabalené, aby je lidé nejedli na místě. Zatím to je takto dovolené jde, ale kdo ví, co si vláda vymyslí nového. Potom, když vidíte lidi, jak si nesou gyros nebo kebab, jen kroutíte hlavou. Navíc prodejem deseti, patnácti studených trdelníků vydělám leda tak na režii. Zvažuji, jestli vůbec budu vyjíždět, protože tohle opravdu nestačí,“ dodal obchodník a poděkoval městu, které se podle jeho slov snaží stánkařům vyjít vstříc, jak jen to jde.

Online reportáž

Dalším trhovcem, který pravidelně jezdí na berounské náměstí, je Václav Čmolík, jenž se předzásobil sortimentem vánočních dekoračních výrobků. V absenci adventních trhů taktéž očekává velký propad v tržbách. „Vláda těmito kroky akorát likviduje lidem živnost. Vydat takové rozhodnutí ze dne na den může pro některé být i likvidační, protože ve zboží mají peníze, které dali dohromady přes léto. Mají v tom tisíce a tisíce korun. Teď o víkendu mělo přijít to hlavní, ale to se nestane. To je prostě hrozné,“ konstatoval prodejce.

Stánkaři se výpadek pokusí kompenzovat tím, že se na Husovo náměstí budou vracet ve všední dny. „Ale většina těch, kteří byli připraveni prodávat tady z těch připravených budek, ani nepřijede,“ dodal Václav Čmolík s tím, že se nepřející období pokusí nějak přečkat, ideálně i s pomocí státu. „Jestli nějaká bude,“ dodal.