Podle respondentů to byl protektorát a socialismus. Přestože se dotázaní o první republice dočetli pouze v knihách či časopisech, hodnotí ji pozitivně a řadí ji k těm lepším časům. Stejně tak jako současnou polistopadovou éru. Ta patří k těm nejlepším obdobím, ve kterém se nejlépe žije většině oslovených respondentů. Mladí lidé se shodli na tom, že by nechtěli žít v komunismu, za druhé světové války a že padesátá léta je přímo děsí.

Za sto let se na postu prezidenta českého státu vystřídalo jedenáct mužů. Tím největším a nejlepším byl podle dotázaných lidí v berounském regionu Tomáš Garrig Masaryk. Na opačném konci hodnotícího žebříčku skončil Zeman, Husák a Gottwald. „Kvůli velké neúctě k svému mandátu a četným vulgarizmům je podle mne jedním z nejhorších prezidentů ten současný,“ konstatoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

ANKETA: Který prezident byl za dobu 100 let republiky největší osobností a naopak největší pohromou?

Jiří Míka, podnikatel, Beroun:
Jako nejlepšího prezidenta našeho státu považuji Tomáše G. Masayka a nejhoršího Gustava Husáka. Za dobu největšího rozkvětu považuji první republiku a nejhorším obdobím bylo pro Čechy období fašismu a komunismu. Mám rád současnou dobu a hrdý jsem na naše sportovce.

Vojta Hubinger, hudebník a zpěvák, Beroun:
Podle mne byl naším nejlepším prezidentem Masaryk a nehorším Husák. Jako nejlepší období české republiky bych hodnotil první republiku a za nejhorší považuji válečné roky a padesátá léta. A na co jsem hrdý? No samozřejmě, že na Moped 56. Nic jiného mě nenapadá.

Miloslav Frýdl, podnikatel a producent, Zadní Třebaň:
Za nejlepšího prezidenta považuji Václava Havla a toho současného Miloše Zemana za nejhoršího. V první republice jsem nežil a ani v těch dalších, takže je nemohu objektivně hodnotit. Mám rád ale polistopadovou éru. Sice jsem nezažil, ale nejhorší byla asi padesátá léta.

Kameel Machart, nakladatel a grafik, Beroun:
Na první místo bych zařadil Masaryka. Byl to zakladatel našeho státu. K nejhorším řadím hned tři. Novotného, Gottwalda a Zápotockého. Funkční období toho posledního ještě není uzavřeno, a tak může ještě překvapit. Romanticky vzhlížím k první republice a nejhorší byla druhá.

Pavla Šínová, vedoucí spisové služby Univerzity Karlovy:
Co jsem zažila, tak byl podle mě nejlepším prezidentem Václav Havel, tím nejhorším je pak Miloš Zeman. Doba největších možností mi přijde ta současná a neměnila bych jí, jako dobu temna vidím normalizaci. Líbí se mi, že my Češi si umíme z věcí udělat srandu. 

Michal Bajaja, podnikatel:
Podle mě je největším vzorem první prezident, tedy Tomáš Garrigue Masaryk, protože se přeci jen zasloužil o založení nové republiky. Co se týče nejhoršího prezidenta, tak těžko říct, ale hrozné věci, které ublížily hodně lidem, se staly za éry Klementa Gottwalda.

Jana Jungmannová, kavárnice:
Nejlepší prezident, kterého jsem vnímala a který byl mému srdci nejblíž, je pro mě Václav Havel. Jeho přístup mi přišel vždy lidský a to se mi na něm líbilo. Naopak jako nejhoršího prezidenta bych zvolila Václava Klause, přišel mi pokaždé jako neupřímný člověk.

Otomar Dvořák, spisovatel:
Nejvýznamnějším prezidentem byl T. G. Masaryk, těch nejhorších by bylo podle mě několik. Nejlepší období jsou pro mě osobně 60. léta a tím nejhorším byla okupace. Pyšní můžeme být na fakt, že jsme vybudovali stát, na naše legie a na vědecké a umělecké úspěchy.