Berounský Auto Camp Beroun, který se nachází na břehu řeky Berounky, ubytoval v letošní sezoně více lidí než v loňském roce. „Sezona byla dobrá. Navíc jsme udělali dost práce, ať už se jedná o nový skákací hrad pro děti, nové brouzdaliště nebo o zlepšení čistoty v kempu,“ uvedl provozovatel kempu Petr Nejepsa. Do kempu jezdí hlavně Češi. Mezi návštěvníky kempu každý rok patří i zahraniční turisté, jejich počty se ale v poslední době snižují. „Cizinci jsou pravidelnými návštěvníky, oblíbili si to u nás a jezdí k nám hodně let. K takovým stálým kempařům patří Belgičané,“ poznamenal Petr Nejepsa s tím, že s cizinci nebývají v kempu žádné problémy.

„Jediný problém, který jsme zatím letos řešili, byl s Iry. Byli neukáznění a dělali nepořádek,“ vysvětlil Nejepsa a poznamenal, že letos přijelo i hodně nových návštěvníků z České republiky. Přestože letošní sucho ovlivnilo kvalitu a hladinu vody v Berounce, nikdo z kempařů si na její stav nestěžoval. „V takovém suchu každý chápe, že kvalita je horší než jindy,“ konstatoval Nejepsa. Sucho se podepsalo také na stavu nové travnaté pláže, která byla letos v kempu vybudována. „Kvůli zákazu zalévání vodou z řeky se spálila tráva i keříky, takže veškerá práce na pláži přišla vniveč,“ okomentoval provozovatel kempu.

Nárůst návštěvnosti letos zaznamenal i Kemp Ostrov v Zadní Třebani. „S letošní návštěvností jsme spokojeni,“ zhodnotila za Kemp Ostrov Klára Rytychová. Přibližně jednu desetinu návštěvníků kempu tvoří cizinci. „Jezdí k nám lidé z Německa, Polska a také hodně z Nizozemí,“ vyjmenovala Rytychová. Kemp se nachází přímo na ostrůvku uprostřed řeky Berounky. Na kvalitu vody v důsledku sucha si návštěvníci kempu nestěžovali. „Vody je sice letos málo, ale nad splavem je voda hezky čistá, takže kdo chtěl, mohl se koupat tam,“ vysvětlila Rytychová.

Pro Autokemp Karlštejn byla letošní sezona podle slov jeho správkyně Marie Rampasové rovněž vydařená. „Letošní sezonu hodnotím velmi dobře. Návštěvnost byla přibližně stejná jako loni,“ uvedla správkyně kempu Marie Rampasová. Kemp je často vyhledáván zahraničními turisty, ať už z Německa, Nizozemí nebo třeba Belgie. Konkrétně Belgičané letos Autokemp Karlštejn vyhledávali více než v předchozích letech. Jediní cizinci, kteří do kempu letos jezdili méně, byli Italové.

„Celkově k nám jezdí více Čechů než cizinců. Kempaři u nás často zůstávají jen na jednu nebo dvě noci a poté pokračují někam dál. Na delší pobyty sem lidé samozřejmě jezdí také,“ poznamenala Rampasová s tím, že obsazenost kempu se letos držela mezi 80 a 85 procenty. Letošní horké a suché počasí nemělo na provoz kempu žádný negativní dopad. Údržba kempu byla pro personál naopak snazší. „Kvůli suchu nerostla tráva, takže jsme se nemuseli starat o její sekání,“ vysvětlila správkyně kempu.

Do Campu Srbsko přijel v letošní sezoně přibližně stejný počet návštěvníků jako loni. Každý rok sem v menší míře jezdí i cizinci. „Letos u nás bylo cizinců málo. Obecně jezdí spíše do kempu v Karlštejně,“ uvedla provozovatelka kempu Pavla Horáčková. Přestože celková návštěvnost kempu byla přibližně stejná, v Srpnu do kempu přijelo méně lidí než v loňském roce. „V kempu nemáme žádný stín, takže v posledních dnech vedro lidem vadilo,“ zdůvodnila Horáčková.

Velmi častými návštěvníky kempu jsou vodáci, kteří zde buď nocují, nebo se pouze zastavují ve zdejší restauraci. Vodáci do kempu jezdili i letos, a to i přes nedostatek vody v řece Berounce, na jejímž břehu se kemp nachází. „Měli jsme i roky, kdy vodáků jezdilo méně,“ podotkla Horáčková. Letošní sucho se podepsalo na stavu trávníku v kempu. „Tráva byla úplně suchá. Pro nás to znamenalo, že jsme ji nemuseli sekat,“ dodala provozovatelka Kempu.