V Hlásné Třebani se potvrdil hromadný úhyn přibližně osmi kusů drůbeže. I v tomto případě zde zástupci veteriny odebrali vzorky, výsledky znali během čtyřiadvaceti hodin. K utrácení dojde během pondělních dopoledních hodin.

Jestliže se v případě malochovů neobjeví v ochranném pásmu další případy, plošné vybíjení ptáků nehrozí. „Pokud by se kolem Hlásné Třebaně objevilo další podezření, nebo ohnisko, veterináři by pak uvažovali v tříkilometrovém pásmu v rámci prevence o usmrcení všech ptáků," konstatoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal s tím, že k tomu zatím došlo jen na jižní Moravě, kdy těch případů bylo skutečně hodně.

Ochranná pásma se označují na mapách, jsou k nahlédnutí na internetových stránkách veterinární správy. Jejich přesné vymezení kolem Hlásné Třebaně se určí v rámci pondělního nařízení.

V rámci ochranných pásem a nařízení majitelé chovů musí hlásit všechny hromadné úhyny. Pokud by neučinili, vystavili by se sankcím.

Případ v Hlásné Třebani veterináři v současné době označují jako izolovaný, nyní nepředpokládají, že by zde ke zmíněnému plošnému vybíjení muselo dojít.

Jak doplnil ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný, podstatné nyní je, že všichni chovatelé musí zabezpečit chovanou drůbež proti styku s volně žijícími vodními ptáky.