Česko se připravuje na největší vlnu rozvolňování opatření přijatých vládou proti šíření koronaviru. Kromě návratu dětí na první stupně základní škol a také například otevření bazénů a koupališť, se budou moci znovu otevřít také hrady, zámky, ale lidé se také budou moci opět vydat obdivovat krásy přírody v podzemí.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

V pondělí se veřejnosti rovněž zpřístupní celkem čtrnáct jeskyní a mezi nimi i ty Koněpruské. V loňském roce zavítalo do skalních labyrintů přes 761 tisíc návštěvníků, rekordmanem byly už tradičně Punkevní jeskyně s oblíbenou vodní plavbou po ponorné řece Punkvě, které si prohlédlo 212 tisíc návštěvníků.

Na pomyslné stříbrné pozici pak skončily Koněpruské jeskyně na Berounsku s dochovanou penězokazeckou dílnou, kam loni přišlo takřka 88 tisíc návštěvníků.

Stejně jako například na koupalištích či u prohlídek hradů bude i při výpravě do jeskyní nutné dodržovat stanovená nařízení. Kromě nošení ochrany dýchacích cest a použití dezinfekce rukou bude vzhledem k nutnosti dodržování dvoumetrového odstupu v některých jeskyní nutné omezit počet počet návštěvníků.

A tou nejzásadnější novinkou letošní sezony bude možnost koupit si vstupenku elektronickou cestou. „Návštěvníkům tak chceme nabídnout možnost dalšího způsobu nákupu vstupenek, aby už k jeskyni jeli s tím, že mají prohlídku garantovanou,“ sdělil ředitel Správy jeskyní Lubomír Přibyl.

V úvodním zkušebním provozu vypíší jednotlivé jeskyně na internetu obvykle dva či tři časy prohlídek prodávaných pomocí eVstupenky. Ostatní prohlídky během dne budou nadále prodávány klasicky v pokladně, operativně podle zájmu příchozích a možností průvodců. Pokud nedorazíte na prohlídku s časovým předstihem, vstupenky propadají. Obdobný systém podle ředitele Lubomíra Přibyla funguje už několik let na tuzemských státních hradech či zámcích.

Modernizace zázemí po sedmdesáti letech

Kromě toho Správa jeskyní České republiky chystá pro návštěvníky jedno milé překvapení. Na kopci zvaném Zlatý kůň, který je národní přírodní památkou a náchází se u Koněprus, by měl vzniknout takzvaný Dům přírody. Jedná se o další dům ze série environmentálně vzdělávacích Domů přírody, které postupně vznikají v chráněných oblastech v České republice, a to ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK).

„Například v Moravském krasu na Skalním mlýně už Dům přírody ve spolupráci AOPK-Správy CHKO Moravský kras a Správy jeskyní ČR vznikl před zhruba pěti lety,“ poznamenal Pavel Gejdoš, mluvčí Správy jeskyní. Nový Dům přírody v Českém krasu nahradí stávající původní provozní budovu Koněpruských jeskyní z padesátých let. „Zahrne jak zázemí provozu jeskyní tedy pokladnu, suvenýry, čekárnu, šatny či toalety, tak podrobnou expozici o přírodě Českého krasu,“ dodal Pavel Gejdoš.