Blíží se Silvestr a řada lidí si oslavy příchodu nového roku nedovede představit bez alkoholu a zábavné pyrotechniky. Ta však v minulých letech způsobila řadu vážných zranění, a to nejen dospělým, ale i dětem. Podle záchranářů i hasičů přitom lze většině těchto nehod předejít.

„Kromě poranění rukou bývají často zasaženy i oči. K několika takovým případům jsme vyjížděli právě v minulém roce, kdy se stalo, že částečky z pyrotechniky vletěly lidem do obličeje. Po ošetření jsme je pak museli převézt ještě na oční oddělení,“ sdělil majitel Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček, který vzpomínal na vážná poranění způsobená pyrotechnikou. „Jeden takový případ se stal v Karlštejně na tamním fotbalovém hřišti, kde byli poraněni dva mladí muži. Jeden výrobek držel a druhý jej zapaloval. Zábava skončila natrženým břichem, roztrženou dlaní a vážným poraněním několika prstů. Jednalo se totiž o nekvalitní amatérskou pyrotechniku,“ vzpomínal Bořek Bulíček. Podle něj by si lidé měli vybírat specializované obchody – a především tyto výrobky nedávat dětem.

Jak se však zachovat, když selže i ta profesionální pyrotechnika? „Pokud se stane, že výrobek nevybuchne, tak by se mu lidé měli raději vyhnout, protože nevybuchlá pyrotechnika se může aktivovat za pět minut, ale také až za tři hodiny. Pokud však potřebují pyrotechniku odstranit, tak bych doporučil dát ji do nádoby s vodou, a to nejlépe nějakým nástrojem, aby ji lidé nemuseli brát přímo do ruky,“ radil tiskový mluvčí berounských profesionálních hasičů Jiří Zachariáš.